لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

هم‌زمان با ادامه دادگاه حمید نوری در استکهلم؛ دو سوئدی در دادگاه انقلاب به اتهام قاچاق مواد مخدر محاکمه می‌شوند


دادگاه دو شهروند سوئدی در ایران. تهران
دادگاه دو شهروند سوئدی در ایران. تهران

قوه قضائیه ایران می‌گوید دو تبعه سوئد را به اتهام همکاری با «یک شبکه بین‌المللی قاچاق مواد مخدر» در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی محاکمه کرده است.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه ۱۰ شهریور به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه این دو شهروند سوئد را استفان کوین گیلبرت و سیمون کاسپر براون معرفی کرده و نوشته است که «گیلبرت متهم به حمل ۹ کیلو و ۸۰۰ گرم شیره تریاک» و «براون متهم به حمل ۲۱ هزار قرص ترامادول» است.

بر اساس این گزارش، هر دو متهم همراه با مترجم در جلسه دادگاه حاضر شدند. ایسنا می‌گوید، استفان کوین گیلبرت در جلسه دادگاه گفته که او «در پوشش توریست با هدف قاچاق مواد مخدر وارد ایران» شده است.

در جلسه دادگاه، دادستان آقای گیلبرت را به بیان «اظهارات متناقض» متهم کرد و وکیل گیلبرت هم گفت که موکلش «بیمار روانی است.»

وکیل دیگر متهم پرونده، سیمون کاسپر براون، نیز گفته است که موکل او معتاد «به مواد مخدر و ترامادول» بوده و همین امر انگیزه او برای مشارکت در قاچاق مواد مخدر بوده است.»

این گزارش زمان برگزاری جلسه بعدی دادگاه را مشخص نکرده است.

برخی گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که این دو متهم بهمن ۹۸ بازداشت شده‌اند. سفارت سوئد در تهران در مورد اتهامات و جلسه دادگاه دو تبعه خود سکوت کرده است.

قاضی ابوالقاسم صلواتی که ریاست دادگاه این دو شهروند سوئد را بر عهده داشته است، به دلیل وارد کردن اتهامات ساختگی و محکوم کردن متهمان به مرگ یا حبس طولانی مدت شهرت زیادی دارد و به «قاضی اعدام» و «قاضی مرگ» معروف است.

نهادهای حقوق بشری و کشورهای غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی از بازداشت و محاکمه شهروندان دو تابعیتی و غیرایرانی به عنوان ابزاری برای امتیازگیری از کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

خبر برگزاری دادگاه این متهمان سوئدی همزمان با ادامه جلسات دادگاه رسیدگی به پرونده حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷، منتشر شده است. جلسات محاکمه حمید نوری طی هفته‌های گذشته در دادگاهی در سوئد برگزار شده و همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG