لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

حملات تروریستی در افغانستان یک روز پس از پروژه خط لوله گاز


در جریان چند بمب گذاری و حمله مسلحانه در افغانستان ده ها نفر کشته شدند. این حملات یک روز پس از آغاز کار احداث بخشی از یک خط لوله بین المللی انتقال گاز صورت گرفت.

یک سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت یک بمب گذار انتحاری روز شنبه خود را نزدیک یک ایستگاه امنیتی در کابل منفجر کرد که دست کم ۳ کشته و چندین مجروح برجای گذاشت.

گروه داعش مسئولیت این حمله تروریستی در پایتخت را برعهده گرفت.

به گفته مقامات افغان، خشونت بار ترین حمله در ولایت غربی فراه رخ داد. شورشیان طالبان، قبل از سپیده دم در حمله ای به نیروهای دولتی دست کم ۲۰ نفر را کشتند و پایگاه آنها در منطقه «بالا بلوک» را تصرف کردند.

در دو حمله جداگانه دیگری که صبح زود روی داد، دو بمب گذار انتحاری نیروهای افغان در ولایت ناآرام هلمند را هدف قرار دادند. در حمله اول یک راننده یک خودروی حامل مواد منفجره را به پایگاه ارتش ملی افغانستان کوبید و بر اساس گزارشهای اولیه در این حمله ۴ سرباز کشته و عده دیگری زخمی شدند. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفت و در بیانیه ای مدعی شد در این حمله پایگاه ارتش نابود و دست کم ۲۵ سرباز کشته شدند.

تنها چند ساعت بعد از این حمله، خودروی دیگری در لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند، منفجر شد که به گفته مقامات، طی آن دست کم یک نفر کشته و ۹ نفر دیگر از جمله غیرنظامیان مجروح شدند. طالبان تاکید کرد هدف این حمله دفتر سازمان اطلاعاتی افغانستان بود و مدعی شد در این حمله چندین نیروی امنیتی کشته شدند.

نماینده دائم آمریکا در ناتو، کی بیلی هاچیسون که در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد این حملات را محکوم کرد و اقدامات طالبان را «بی نتیجه» خواند. او همچنین از شورشیان خواست به تلاش های برای صلح افغانستان بپیوندند. خانم هاچیسون گفت: «ما کنار نخواهیم ایستاد تا اجازه دهیم افغانستان دوباره دستخوش خشونت شود.»

فراه و هلمند، دو ولایت افغانستان، در مسیر خط لوله انتقال گاز طبیعی از ترکمنستان به پاکستان و سپس به هند قرار دارند. این یک پروژه چند میلیارد دلاری است که انتظار می رود طی دو سال آینده به طور کامل فعال شود.

در مراسم آغاز کار احداث خط لوله انتقال گاز در افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور روز جمعه میزبان رهبران چند کشور دیگر در شهر هرات، واقع در غرب افغانستان بود. او که روز شنبه همچنان در هرات بود، خشونت های اخیر را محکوم کرد.

آقای غنی گفت در زمانی که مردم افغانستان آغاز پروژه خط لوله گاز را جشن می گیرند «دشمنان وطن و مردم ما شماری از هم وطنانمان را در حملات تروریستی در کابل، هلمند و فراه کشتند.» او گفت پیام به دشمنان افغانستان این است که چنین حملاتی عزم دولت افغانستان برای مبارزه با تروریسم و پیشبرد ثبات اقتصادی برای مردمش را بیشتر می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG