لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

مخالفت دولت افغانستان با پیشنهاد مذاکره طالبان با آمریکا


دولت افغانستان پیشنهاد مذاکرات صلح ناگهانی طالبان با آمریکا را رد کرد. دولت کابل مصر است که گروه شورشی که نزدیک به نیمی از خاک افغانستان را کنترل می کند یا ادعای مالکیت آن را دارد، باید نخست جنگ را متوقف کند.

طالبان روز چهارشنبه در یک بیانیه غیر منتظره خطاب به مردم آمریکا، از آنان خواست به آنچه پرزیدنت دونالد ترامپ و نمایندگان «جنگ طلب کنگره» نامید فشار بیاورند که به باور آنها به «اشغال ۱۷ ساله افغانستان» پایان دهند. آنها خواستار مذاکره با آمریکا شدند.

دولت افغانستان اصلا از این پیشنهاد استقبال نکرد زیرا ماه گذشته گروه طالبان مسئولیت چند عملیات را در کابل بر عهده گرفت که صدها نفر در آنها کشته و زخمی شدند.

یک سخنگوی «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه ای گفت:«طالبان جنگ را شروع کردند ، و طالبان جنگ را ادامه می دهند. آنان به کشتار مردم بیگناه ادامه می دهند. طالبان باید جنگ را متوقف کنند و سپس برای مذاکرات صلح به مردم افغانستان روی آورند ، نه به آمریکائیان.»

رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته پس از بالا گرفتن موج خشونت ها اعلام کرد که نیروهای بیشتری به افغانستان می فرستد بر میزان حملات هوائی نیز می افزاید.

به گزارش بلومبرگ، همین سیاست تهاجمی تر آمریکا، احتمالاً یکی از دلایل روی آوردن طالبان به گفتگو است. با این حال برخی از تحلیلگران می گویند که هدف از انتشار آن بیانیه تغییر دادن سیاست آمریکاست.

«وحید مژده» از مقامات پیشین طالبان و تحلیلگر کنونی سیاسی در کابل می گوید: طالبان عقیده دارند آمریکائیان فهمیده اند که جنگ افغانستان برایشان مثل جنگ ویتنام خواهد شد. اگر آمریکائی ها به این نتیجه برسند که جنگ در افغانستان به بن بست رسیده، به بیانیه طالبان توجه دقیق تری خواهند کرد. بمباران نمی تواند بن بست را بشکند.

ایالات متحده یک ماه پیش و بعد از چند بمبگذاری طالبان اعلام کرد مذاکره با این گروه که مردم را می کشد، معنی ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG