لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

کرزی حاضر است ۹ پایگاه نظامی را به آمریکا واگذارد


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید آماده است به آمریکا اجازه دهد پس از خروج اکثر نیروهای نظامی بین المللی ۹ پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشد. کرزی اما خاطرنشان کرده که در ازای واگذاری اداره این پایگاه ها به آمریکا، از ایالات متحده انتظاراتی دارد.

آمریکا و افغانستان از مدت ها پیش، درباره توافقی دوجانبه که حضور نظامی آمریکا در افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ تعریف کند، مذاکره کرده اند.

حامد کرزی که روز پنجشنبه طی مراسمی در کابل سخن می گفت، جزییات اولیه مذاکراتی را که می گوید وارد مرحله ای حساس شده ارائه داد و گفت اگر واشنگتن درخواست های کابل را برآورده کند، او کنترل ۹ پایگاه نظامی در سراسر افغانستان، از جمله یکی در مرز پاکستان و یکی در مرز ایران را، به آمریکا واگذار خواهد کرد.

رییس جمهوری افغانستان در ادامه سخنان خود گفت افغان ها از آمریکا می خواهند در قبال تقویت امنیت، نیروهای مسلح، و توسعه افتصادی دراز مدت افغانستان تعهد بسپارد.


دولت آمریکا هنوز نسبت به گفته های رییس جمهوری افغانستان واکنشی نشان نداده است.

گزارش های رسانه ها حاکی از آن بود که انتقاد شدید اخیر آقای کرزی از آمریکا به روند پیشرفت مذاکرات صدمه زده است. در ماه مارس، حامد کرزی طی سخنانی ادعا کرد که آمریکا و طالبان برای نگاهداشتن نیروهای آمریکا در افغانستان تبانی کرده اند؛ ادعایی که از سوی واشنگتن و ناتو به شدت تکذیب شد.

گزارش ها همچنین حاکی از آن است که کرزی از واشنگتن می خواهد درصورتی که پاکستان امنیت افغانستان را تهدید کند، از کابل حمایت کند، اما مقامات آمریکا تاکنون این تقاضا را نپذیرفته اند.
XS
SM
MD
LG