لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

سیا به دفتر رئیس جمهوری افغانستان پول می داد


حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان
حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان
دفتر حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می گوید طی دهه اخیر «مبالغ اندکی پول» از دولت آمریکا دریافت کرده است. گفته شده که این مبلغ افزون بر میلیاردها دلاری بوده که واشنگتن برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است.

دفتر آقای کرزی این مطلب را طی بیانیه ای ابراز کرد که روز دوشنبه (٢٩ آوریل) منتشر شد. این بیانیه در واکنش به مقاله ای است که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است. در این مقاله آمده است که سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی امریکا) طی ده سال گذشته کیسه هایی حاوی اسکناس به دفتر حامد کرزی فرستاده و مدعی شده که این اقدام سی آی ای با هدف نفوذ در افغانستان انجام گرفته است.

در این مقاله به گفته های خلیل رومان، معاون رییس دفتر حامد کرزی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ استناد شده است. آقای رومان در گفت و گویی با صدای آمریکا رسیدن این مبالغ را به دفتر رییس جمهوری افغانستان تأیید کرد، اما افزود که اطلاعی از کاربرد آنها ندارد و نمی داند که کجا هزینه شده اند.

دفتر رییس جمهوری افغانستان اعلام کرده که مبالغ دریافتی به عنوان کمک هزینه صرف درمان شهروندان بیمار یا مجروح افغان شده است، و نامی از سی آی ای نبرده است. واشنگتن هنوز واکنشی در این خصوص نشان نداده است.

در مقاله روزنامه یویورک تایمز آمده که ده ها میلیون دلار در چمدان، کوله پشتی، و گاه حتی در کیسه های پلاستیکی هر ماه به دفتر رییس جمهوری افغانستان فرستاده می شده است.
نویسنده مقاله افزوده که مدرکی در دست نیست که ثابت کند این مبالغ برای آقای کرزی و به قصد استفاده شخصی وی ارسال می شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۰ گزارش داد که ایران میلیون ها دلار برای رییس دفتر آقای کرزی فرستاده است، و کرزی و کارمندانش برای جلب اعتماد قانونگذاران و رهبران قبایل افغان و حتی فرماندهان طالبان ترجیح می دهند از ارز کشورهای دیگر استفاده کنند. تهران محتوای این مقاله را جعلی، موهن و مضحک خواند، اما بعداً اعتراف کرد که سال هاست برای بازسازی افغانستان به کابل کمک مالی کرده است.

به دنبال انتشار مقاله نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۰ آقای کرزی اذعان کرد که دفتر وی از «چندین کشور دوست» کمک مالی دریافت کرده است و افزود که ایران و ایالات متحده هم در میان این کشورها بوده اند. دولت اوباما اما، منکر ارسال کیسه های پر از پول نقد به افغانستان شد.
XS
SM
MD
LG