لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

جان کری در افغانستان


جان کری وزیرامورخارجه آمریکا درسفراخیربه افغانستان گفت " ایالات متحده به مشارکتی پویا با مردم افغان درحالی که درتلاش ساختن کشوری امن و دمکرات هستند، پای بند است."
امروز، افغانستان درمیانه ترتیب دادن انتقال های سیاسی، امنیتی و اقتصادی قراردارد. نیروهای امنیتی روزبه روز نیرومند تر و کارآمد ترمی شوند. این نوع پیشرفت به سربازان آمریکایی و ائتلاف اجازه خواهد داد ماموریت خود را پس از 2014 به آمورشی و راهنمایی تغییردهند. جان کری گفت لازم است این دستاوردهای امنیتی با انتخابات آزاد، عادلانه وشفاف ریاست جمهوری و نیزبا پیشرفت و دگرگونی سیاسی تطبیق کند. جامعه بین المللی سهم خود را برای کمک به رعایت این معیارها در انتخابات انجام خواهد داد.
وزیرامورخارجه آمریکا گفت"امید ما این است انتخابات لحظه ای متحد کننده برای افغانستان باشد ودستاورد بزرگ نگرش پرزیدنت کرزی برای افغانستان را، هنگام تفویض قدرت به رییس جمهوری برگزیده جدید، نشان دهد."
افزون براین، آمریکا به حمایت از روند صلح به رهبری افغانستان ادامه می دهد، وآشتی را بهترین راه برای پایان دادن به خشونت و مسلم ساختن یک افغانستان یکپارچه وحاکم برخود می داند. ایالات متحده امریکا همصدا با پرزیدنت کرزی ازطالبان می خواهد گام های لازم را برای گشایش دفتری در دوحه جهت بحث با شورایعالی صلح که می تواند این روند را پیش ببرد بردارند.
انتقال اقتصادی موفقیت آمیز در افغانستان مسلم خواهد ساخت امنیت وانتقال سیاسی می تواند موفق شود. اصلاحات برای ادغام اقتصاد افغانستان دراقتصاد منطقه ای لازم است. تا کنون پیشرفت های عظیمی به دست آمده است. دردهه گذشته تولید ناخالص داخلی افغانستان تقریبا دوبرابر شده، میانگین طول عمر 50 درصد بالا رفته و دسترسی به برق سه برابر شده است.
هرروز، افغانستان به ایجاد دولتی کارآمد ومتکی به خود نزدیکتر می شود. درهمین حال افراطیون خشنی که چیزی درمقایسه با آنچه در دهه گذشته به دست آمده است ارائه نمی دهند، ضعیف می شوند.
XS
SM
MD
LG