لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

پنج سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شدندمقام های وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه اعلام کردند ۵ نفر از سربازان آمریکایی در عملیات نیروهای ائتلاف در جنوب شرقی افغانستان، احتمالا با آتش خودی کشته شدند.

نیروهای ائتلاف بین المللی کمک به امنیت افغانستان، موسوم به «آیساف»، اعلام کرد این اتفاق زمانی روی داد که در جریان یک عملیات امنیتی، با نیروهای دشمن روبرو شدند. مقام های ارشد افغانستان می گویند در این حادثه که در ولایت زابل روی داد، یک سرباز افغان نیز کشته شد.

آیساف همچنین در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد گفت، امکان دارد تیراندازی خودی موجب مرگ سربازان شده باشد.

رئیس پلیس ولایتی به خبرنگاران گفت نیروهای ائتلاف زمانی که ستیزه گران حمله کردند، درحال تکمیل عملیات امنیتی خود در ناحیه ارعنداب زابل بودند.

مقامات می گویند نیروهای ائتلاف از نیروی هوایی کمک خواستند، اما آتش هوایی به اشتباه سربازان ائتلاف را هدف گرفت.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و اعلام کرد بر حملات خود در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، که قرار است روز شنبه برگزار شود، خواهد افزود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد در مورد این که آیا آتش خودی موجب مرگ این سربازان شد، تحقیق خواهد کرد. در صورت تائید، این بدترین حادثه حمله نیروهای ائتلاف به افراد خودی است که در ۱۴ سال اخیر رخ داده است.

یک سخنگوی طالبان گفت وقتی هلیکوپترها مداخله کردند، شورشیان با نیروهای خارجی در نبرد بودند.

در این میان، شورشیان طالبان ۳۵ استاد دانشگاه قندهار را پس از متوقف کردن خودروی آنها در بزرگراه قندهار–کابل ربودند. سخنگوی فرمانداری نیز گفت ریش سفیدان و معتمدان عشایر برای آزادی آنها با طالبان گفت و گو می کنند.
XS
SM
MD
LG