لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

ششمین روز اعتصاب غذای دانشجویان در دانشگاه کابل


اعتصاب غذایی بعضی از دانشجویان در هرات در حمایت از اعتراض دانشجویان در کابل
اعتصاب غذایی بعضی از دانشجویان در هرات در حمایت از اعتراض دانشجویان در کابل
ده ها دانشجوی پوهنتون کابل خواستار ایجاد اصلاحات در کادر علمی و برکنار شدن دو استاد دانشکده علوم اجتماعی شدند.

با گذشت شش روز از اعتصاب غذای دانشجویان و پی گیری یک هیئت کمیسیون خواسته های آنان هنوز برآورده نشده است.

به گزارش بخش افغان صدای آمریکا، محمد آقا، دانشجوی فلسفه وجامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی درکابل، طی پنج روز گذشته با شماری دیگر از دانشجویان در مقابل مقر شورای ملی در کابل در اعتصاب است.

او می گوید: «به طور سیستماتیک بعضی همصنفی ها را امتیازهای غیر قانونی میدهند، در حق بعضی ها حق تلفی می شود. به این خاطر شکاف های عمیقی بین دانش آموزان مختلف پدید می آید.»

محمد آقا می گوید که اعتصاب این دانشجویان با سخنان تند عثمان بابری، وزیر تحصیلات عالی شدت گرفت. او ادعا می کند بابری نه تنها به اعتصاب شان توجه واعتنایی نداشت بلکه به دانشجویان توهین نیز کرد.

این دانشجویان می گویند که سیستم تدریس مراکز تحصیلات عالی بسیار قدیمی است و نیاز به اصلاحات دارد.

بخش افغان صدای آمریکا می گوید که تلاش های پیگیرانه برای تماس با آقای بابری، برای کسب نظر وی در مورد اعتراض دانشجویان، به نتیجه ای نرسید.

ادامه اعتصاب دانشجویان باعث ضعف جسمی عده ای از آنان شده و شماری از آنان به بیمارستان منتقل شده اند.

ادعای بدون ثبوت

هلی ارشاد، رئیس کمیسیون تحصیلات عالی در ولسی جرگه افغانستان می گوید برای پی گیری اعتراض و ادعای این دانشجویان کمیسیونی تشکیل شد که با همکاری تحصیلات عالی به چندین خواسته آنان مثل بازخوانی اوراق امتحانی رسیدگی شد تا موارد تبعیض قومی بررسی شود.

خانم ارشاد گفت که هیئت بررسی در تمامی مراحل مطالعه وبازبینی امتحانات دانشجویان معترض موارد قابل قبول اعتراض را نیافتند.

حمایت فعالان جامعه مدنی

تاکنون شماری از نهادهای مدنی و محصلین بعضی از نهادهای آموزشی خصوصی و همچنان تعدادی از استادان پوهنتون کابل نیز با حضور در محل اعتصاب حمایت خود را از اقدام اعتراضی دانشجویان اعلام کرده اند.

فعالین برخی از نهادهای جامعه مدنی با هم نظری با دانشجویان معترض می گویند حرکت آنان مدنی است که علیه ظلم، تبعیض، حق تلفی ها و قانون شکنی ها و برای ایجاد معیارها و اصلاح کادر علمی در تمام پوهنتون های کشور صورت گرفته است.

اجمل بلوچ زاده، فعال حقوق بشر و جامعه مدنی افغانستان می گوید اعتصاب این دانشجویان سکوتی را بر هم زده است که در حقیقت خواست ناگفته تمام دانشجویان کشور است.

بلوچ زاده گفت: «اینها کتابخانه می خواهند، اینترنت می خواهند، اینها می خواهند برخورد انسانی با آنان صورت بگیرد، کرامت انسانی شان حفظ شود. از طرف بعضی استادها مورد تحقیر وتوهین قرارنگیرند.»

بلوچ زاده می گوید این گونه اعتصاب ها در جوامع دموکراتیک یگانه راه حل بحران های بعدی تلقی می شود.

با این حال، محمد آقا، دانشجوی در اعتصاب غذایی، می گوید اگر تقاضای این دانشجویان تحقق نیابد، آنان به اعتصاب شان ادامه می دهند.
XS
SM
MD
LG