لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

انفجارهای نیرومند مرکز کابل را تکان داد


انفجار و تیراندازی روز جمعه یک ناحیه شلوغ در مرکز کابل پایتخت افغانستان را تکان داد.

حمله اندکی بیش از یک هفته پس از انفجار یک بمب اتومبیلی علیه کاروان خودروهای نطامی خارجی، که ۱۵ تن از جمله ۵ امریکایی را کشت روی داد.

نخستین انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری بود که درنزدیکی تقاطعی درناحیه برج شهر آرا روی داد. دومین بمب حدود ۳۰ دقیقه بعد منفجر شد.

گزارش ها حاکی است دست کم ۲ انفجار حدود ساعت ۴ پس از نیمروز به وقت محلی روی داد، و درحالی که نیروهای امنیتی به صحنه شتافتند تیراندازی درگرفت.

سخنگوی پلیس کابل به خبرگزاری فرانسه گفت نخستین انفجار در نزدیکی بیمارستانی که استخبارات اداره می کند و ستاد نیروی حفاظتی پلیس افغانستان روی داد.

او گفت مردان مسلح ساختمانی را اشغال کرده اند و نبرد در آنجا ادامه دارد.

سخنگوی طالبان گفت گروه مسئول حمله است و افزود حمله با با انفجار یک بمب اتومبیلی انتحاری آغاز شد.

او به خبرگزاری فرانسه گفت «سپس گروه دیگری از مجاهدین مسلح به سلاح های سبک و سنگین در ساختمان موضع گرفتند به سوی چندین هدف از جمله ساختمانی که در آن خارجیان و اعضای استخبارات بسر می برند تیراندازی کردند.»

رویترز می گوید شبه نظامیان طالبان به حمله ای هماهنگ به یک مجتمع سازمان ملل متحد در کابل دست زدند و انفجار ها و نبرد با نیروهای امنیتی را موجب شدند.

رویترز به نقل از شاهدان می گوید دست کم ۴ انفجار روی داد.

رییس پلیس کابل گفت ۴ مهاجم وارد مجتمع سازمان ملل متحد شدند و افزود نیروهای امنیتی دو نفر را کشتند و ۲ نفر هنوز در داخل ساختمان هستند.

رویترز می گوید انفجارها و حملات براین نگرانی افزوده است که ۳۲۰ هزار عضو نیروهای امنیتی افغانستان پس از خروج سرباران رزمی ناتو چگونه باید با شورشیان مقابله کنند.
XS
SM
MD
LG