لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

راستی آزمایی؛ خامنه‌ای می‌گوید مراسم سالگرد قاسم سلیمانی خودجوش و مردمی بوده نه دولتی و حکومتی


سالگرد قاسم سلیمانی
سالگرد قاسم سلیمانی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با خانواده و اعضای ستاد بزرگداشت قاسم سلیمانی ادعا کرد: «سال گذشته و امسال برای مراسم سالگرد قاسم سلیمانی هیچ تبلیغی نشده و دستوری از جایی صادر نشده و مردم به صورت خودجوش از او یاد می‌کنند.»

براساس بررسی‌ها و راستی‌آزمایی سایت «فکت نامه» این گفته رهبر جمهوری اسلامی با واقعیت فاصله بسیاری دارد.

این سایت در سنجش ادعای علی خامنه‌ای به بخش دیگری از گفته‌های خود او در همان مراسم استناد می‌کند. علی خامنه‌ای در این سخنان می‌گوید: «این روزها انسان در روزنامه، در تلویزیون، در زبان این و آن، در خطبه‌های نماز جمعه‌ها هر جا چشمش و گوشش کار می‌کند، بحمدالله یاد شهید سلیمانی است.»

به نوشته «فکت نامه» خامنه‌ای در این بخش از سخنانش به روزنامه مشخصی اشاره نکرده، اما حتی اگر تبلیغات روزنامه‌های حکومتی را هم کنار بگذاریم، تلویزیون و نماز جمعه که در اظهارات رهبر جمهوری اسلامی به آنها اشاره شده دو نهاد حاکمیتی هستند که همزمان با سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی همه امکانات خود را به تبلیغ و برنامه‌سازی درباره او اختصاص می‌دهند.

سالگرد قاسم سلیمانی
سالگرد قاسم سلیمانی

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم تولید کتاب برای سطوح مختلف درباره قاسم سلیمانی می‌گوید: «برای فراموش نشدن او، مستندسازی، فیلم‌سازی، سریال‌سازی، خاطره‌گویی، اینها خیلی مهم است، اینها خیلی تاثیر می‌گذارد.» که این تاکید می‌تواند به معنای دستور کاری آینده رسانه‌ها برای تمرکز بیشتر بر روی این حوزه‌ها با هدف گسترش دامنه تاثیر‌گذاری آنان باشد.

این در حالی است که برگزاری مراسم متنوع و نصب بیلبوردهای گران‌قیمت تبلیغاتی توسط شهرداری‌ها، انتشار گسترده کتاب یا به تعبیر خبرگزاری دولتی ایسنا راه‌اندازی «کارخانه‌های تولید کتاب»، نصب گسترده مجسمه‌ و تندیس و بیلبورد از دیگر مواردی است که می‌توان به عنوان تبلیغات حکومتی به آنها اشاره کرد.

سالگرد قاسم سلیمانی
سالگرد قاسم سلیمانی


مجسمه‌ها و بیلبوردهایی که بسیاری از آنها در اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران به آتش کشیده شدند.

تصویری از مجسمه قاسم سلیمانی در یاسوج
تصویری از مجسمه قاسم سلیمانی در یاسوج


علاوه بر این در سال ۱۴۰۰ بودجه جداگانه‌ای به مبلغ ۸٫۵ میلیارد تومان به بنیاد قاسم سلیمانی اختصاص داده شد که بعد از جنجالی شدن خبر آن، زینب سلیمانی، فرزند قاسم سلیمانی و رییس این بنیاد در نامه‌ای نوشت که درخواست بودجه نداشته‌ است.

نگاهی به مجموع این اقدامات نشان می‌دهد که بر خلاف ادعای رهبر جمهوری اسلامی، کمپین تبلیغاتی گسترده‌ای حول قاسم سلیمانی، چه در زمان سالگرد کشته شدن او و چه در طول سال در حال فعالیت است. کارهایی که هزینه‌های آن، بدون آنکه در لایحه بودجه تصریح شود از نهادهای وابسته به منابع عمومی و یا بودجه شهرداری‌ها تامین می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG