لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

فشار ایران بر عراق: بگویید قاسم سلیمانی مهمان رسمی بغداد بود


ابراهیم رئیسی تصویر سلیمانی را در یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بالا گرفت. آرشیو
ابراهیم رئیسی تصویر سلیمانی را در یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بالا گرفت. آرشیو

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید نشست کمیته مشترک با عراق برای پیگیری پرونده کشتن قاسم سلیمانی در تهران برگزار می‌شود. رسانه‌های منطقه هم از فشار حکومت ایران به دولت عراق در مورد این پرونده خبر می دهند.

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضائیه ایران می‌گوید چهارمین نشست کمیته تحقیق مشترک ایران و عراق برای رسیدگی به پرونده کشتن قاسم سلیمانی دوشنبه در تهران برگزار می‌شود.

به گفته کاظم غریب آبادی، تحقیقات ایران در مورد کشتن قاسم سلیمانی به پایان رسیده است و کیفرخواست آن اواخر دی یا اوایل بهمن صادر می‌شود.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، به همراه ابو مهدی المهندس، فرمانده حشد الشعبی، ١٣ دی ١٣٩٨ در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند.

مقامات آمریکا می‌گویند او در حال برنامه ریزی برای حمله به منافع آمریکا بود.

الشرق الاوسط گزارش داد جمهوری اسلامی ایران حکومت عراق را تحت فشار گذاشته است تا بگوید قاسم سلیمانی مهمان رسمی دولت عراق بود.

طبق این گزارش هیاتی از ایران به نمایندگی از حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، هفته گذشته به بغداد رفت و از محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق خواست تا بیانیه‌ای صادر کند و بگوید قاسم سلیمانی مهمان رسمی دولت عراق بود.

دولت عراق هم در پاسخ هیاتی از متخصصان را مسئول این درخواست کرد تا بیانیه را طوری بنویسند که باعث عصبانیت آمریکا نشود.

چند روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران در ١٨ دی ١٣٩٨، به پایگاه عین الاسد در استان انبار حمله موشکی کرد. بخشی از نیروهای آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند.

مقامات عراق به خبرگزاری رویترز گفتند که یکشنبه در سومین سالگرد این حمله موشکی، سامانه‌های ‌دفاعی یک پهپاد را در نزدیکی پایگاه عین الاسد منهدم کردند.

هنوز معلوم نیست که این پهپاد جاسوسی بود و یا انفجاری. عراق هم تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

سه سال پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهان سپاه پاسداران می‌گویند دیر یا زود انتقام او را می گیرند.

XS
SM
MD
LG