لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

نگرانی از وضعيت استخر سوخت مصرف شده نيروگاه فوکوشيما


.
.
وزیر محیط زیست و انرژی هسته ای ژاپن از نیروگاه اتمی ویران شده «فوکوشیما دایی-چی» دیدن کرد.
«گاشی هوسونو» روز شنبه از این نیروگاه برق که بر اثر سونامی ویران شد، بازدید کرد و به بررسی وضعيت استخر سوخت مصرف شده این نیروگاه که در کانون نگرانیها قرار دارد، پرداخت.
دیدار گاشی هوسونو، وزیر محیط زیست و انرژی هسته ای ژاپن، از نیروگاه فوکوشیما در میان نگرانی های تازه از گزارشی جدید در مورد وضعیت واحد چهارم این نیروگاه انجام شد.
گزارش می گوید، استخری که در بالای رآکتور شماره ۴ قرار داشته، و بر اثر انفجار و آتش سوزی ناشی از زلزله و سونامی عظیم سال گذشته آسیب دید، هنوز یکی از بزرگترین خطرات با توجه به آسیب پذیری آن در برابر زلزله است.
در ابتدا کارشناسان از وضعیت ۱۵٣۵ میله سوخت موجود در این استخر که بزرگترین میزان در تمامی ۶ رآکتور نیروگاه فوکوشیما به شمار می رود، اظهار نگرانی می کردند. اما علاوه بر این، سوخت موجود در هسته رآکتور در حال بازسازی این واحد هم در این استخر نگهداری می شود.
شرکت برق توکیو که مسئول اداره نیروگاه فوکوشیما است، ساختار این واحد را تقویت کرده و می گوید: این سازه می تواند زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر را که سال گذشته رخ داد، تحمل کند.
با اینحال نگرانیها همچنان ادامه دارد. چون سوختی که در اين استخرها نگهداری می شود مانند هسته رآکتور محصور نيست، و بروز نشت در استخر، تابش شدید پرتوهای خطرناک رادیواکتیو را باعث خواهد شد.
عدم ارائه توضیحات نيز باعث رواج شایعاتی شده که میله های سوخت هنوز در معرض هوا هستند و یا اینکه ساختمان شکاف برداشته و در حال ریزش است.
ایکو ناکات سوکا، معاون وزیر بازسازی ژاپن، که ماه گذشته از این نیروگاه و استخر واحد ۴ دیدن کرد، در اوایل این هفته با رد شایعات گفت: ساختمان کج نشده و استخر برای ایمن و خنک نگهداشتن میله های سوخت، آب کافی دارد.
اما در عين حال افزود: بدیهی است ساختمان و استخر واحد ۴، از راکتورهای دیگر آسیب پذیرتر است و ابهاماتی همچنان وجود دارد.
شرکت برق توکیو در صدد انتقال میله های سوخت از استخر واحد ۴ نیروگاه به یک استخر مشترک برای هر شش راکتور فوکوشیما است. ولی این روند تا اواخر سال آینده آغاز نخواهد شد.
بگفته مقامها، حتی در صورت ذخيره همه ۶۰۰۰ میله سوخت موجود در استخر مشترک که در کنار ساختمان نیروگاه در سطح زمین در نظر گرفته شده است، ايمنی بيشتر خواهد بود. با اینحال ده سال طول خواهد کشید تا تمام سوخت ذوب شده سه راکتور ویران شده این نیروگاه جمع آوری شود.
سال گذشته دو هفته بعد از آسیب دیدن رآکتورهای نیروگاه هسته ای فوکوشیما بر اثر زلزله و سونامی، کمیسیون انرژی اتمی ژاپن هشدار داد که در بدترین حالت باید ٣۰ میلیون جمعیت توکیو و حومه آن تخلیه شوند. اکنون به نظر می رسد که این خطر از سر ساکنان توکیو گذشته است. هرچند ژاپن سرزمین زلزله های ویرانگر است.
XS
SM
MD
LG