لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

محمد حسین عادلی دبیرکل اوپک گازی شد


محمد حسین عادلی، در مقام دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز برگزیده شد.

آقای عادلی نامزد جمهوری اسلامی ایران برای دبیرکلی این مجمع بود که به اوپک گازی معروف است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش داده است محمد حسین عادلی با رای وزرای انرژی کشورهای عضو این مجمع برای یک دوره دو ساله برای این مقام برگزیده شده است.

لنوید بوخانوفسکی، مقام اهل روسیه دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز بود که هم اکنون آقای عادلی جانشین او می شود. نمایندگان لیبی و روسیه از جمله رقبای نامزد ایران برای این مقام بودند.

آقای عادلی از سال ١٣٦٨ تا ١٣٧٣ رئیس کل بانک مرکزی و مدنی نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، ژاپن و کانادا بود. او یکی از چهره های نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران است.

وی مدتی نیز معاون اقتصادی وزارت امور خارجه ایران بود که در دوران دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین از این مقام برکنار شد.

ایران رئیس دوره ای اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز است.

الجزایر، مصر، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، بولیوی، امارات متحده عربی، عمان، ونزوئلا و گینه استوایی از جمله کشورهای عضو اصلی این مجمع بین المللی هستند.

ایران از جمله کشورهایی است که دارای بزرگترین منابع نفت و گاز جهان است. سطح صادرات نفت و گاز ایران به دلیل تحریم های ایالات متحده و کشورهای اروپایی به سطوح قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
XS
SM
MD
LG