لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

مخالفت اعضای خلیج فارسی اوپک با درخواست ایران


OPEC: Mức cầu của thế giới về xăng dầu chậm lại
OPEC: Mức cầu của thế giới về xăng dầu chậm lại
درخواست ایران از اوپک برای تشکیل جلسه ای فوق العاده بمنظورکاستن از تولید و بالابردن قیمت نفت، با مخالفت دیگر اعضای خلیج فارسی این سازمان، از جمله عربستان سعودی روبرو شده است.

روزنامه وال استریت جرنال امروز، یکشنبه، با انتشار گزارشی در این باره، به نقل از فلاح علامری نماینده عراق در اوپک می نویسد عبدالکریم لعیبی، وزیر نفت عراق و رئیس اوپک با ارسال نامه ای برای اعضای اوپک خواستار اظهار نظرآنها در مورد درخواست ایران برای تشکیل جلسه فوق العاده شده بود.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران هفته پیش در واکنش به تنزل قیمت نفت به سطحی پائین تر از بشکه ای ۱۰۰ دلار خواستار تشکیل جلسه فوق العاده اوپک برای کاستن از تولید نفت شده بود.

وال استریت جرنال اظهارات یک نماینده خلیج فارسی اوپک را نقل می کند که گفته است «فعلا ما هیچ دلیل یا زمینه ای حاکی از نگرانی برای تشکیل جلسه ای فوق العاده نمی بینیم».

وال استریت جرنال می نویسد یک نماینده دیگر نیز گفته است«صحبت از تشکیل جلسه فوق العاده تا چند روز پیش که قیمت نفت تنزل نشان می داد، منطقی بود اما فعلا چنین ایده ای دور از ذهن است».

نفت نوع برنت روز جمعه بشکه ای ۹۸ دلار و ۱۹ سنت معامله شد حال آنکه چند روز پیش از آن به سطح بشکه ای ۹۰ دلار تنزل کرده بود.

وال استریت جرنال می نویسد محمد علی خطیبی نماینده ایران در اوپک هنگامی که قیمت نفت مجددا از سطه بشکه ای ۹۰ دلار بالاتر رفت و سیر صعودی گرفت اذعان کرد که «بهبودی در قیمت ها پیدا شده است». با اینحال وی می گوید «روندی نزولی وجود دارد که مایه نگرانی است».
XS
SM
MD
LG