لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

یک فعال مدنی ایرانی بعد از فرار به گرجستان و تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز، در خطر دیپورت به ایران است


محمد حسین‌زاده، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار
محمد حسین‌زاده، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار

«محمد حسین‌زاده» فعال مدنی که بهمن ماه سال گذشته با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. او که بعد از آزادی، به گرجستان گریخت، اکنون در خطر دیپورت به ایران است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت گزارش داد، محمد حسین‌زاده پس از آزادی به دلیل آزار و اذیت‌های مداوم و فشار نهادهای امنیتی بر وی و خانواده‌اش و پس از اطلاع از صدور حکم ۸ سال و نیم زندان برای هم‌پرونده‌ای دیگر خود آرشام رضایی، در اواخر اسفند ۹۷ به صورت قانونی خود را به گرجستان رسانده بود، روز دوشنبه ۲ اردیبهشت در حالی که قصد داشت این کشور را به مقصد یک کشور اروپایی (آلمان) ترک کند، در فرودگاه تفلیس به دلیل خروج غیرقانونی توسط پلیس گرجستان بازداشت شد.

نگار حسین‌زاده خواهر این فعال مدنی به کمپین گفت: «مترجم از گرجستان با خانواده‌مان تماس گرفت و ضمن تایید خبر بازداشت او اعلام کرده که او را به ایران دیپورت خواهند کرد، و البته با توجه به شرایط برادرم در ایران و تهدیدات صورت گرفته علیه او، بازگرداندن وی به ایران برایش خطر جانی و بازداشت و زندان را به همراه خواهد شد.»

محمد حسین‌زاده فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار، روز ۱۷ دی به اتهامات «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و توهین به رهبری» در خیابان انقلاب تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی ۲ بهمن‌ ۹۷ با سپردن وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG