لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

مختار زارعی فعال مدنی کرد به سه سال زندان محکوم شد


 مختار زارعی، فعال مدنی
مختار زارعی، فعال مدنی

«مختار زارعی» فعال مدنی اهل سنندج روز ششم اسفند ماه به صورت غیابی بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به سه سال زندان محکوم شد.

این فعال مدنی به صدای آمریکا گفت پس از اعدام رامین حسین‌پناهی، زانیار و لقمان مرادی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی در تاریخ ۲۰ شهریور ماه، از مردم کردستان درخواست کردم که به نشانه اعتراض در خانه‌های‌ خود بمانند که همین ویدئو مصداق این اتهام عنوان شده است.

به گفته آقای زارعی، این حکم توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به قضاوت قاضی سعیدی و با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی صادر و به مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم برای واخواهی زمان تعیین شده است.

مختار زارعی پیشتر در تاریخ ۱۲ دی‌ماه، به صورت غیابی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و بابت «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال زندان محکوم شده است.

بهمن ماه سال جاری سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد که در این سال، ۱۱ وکیل دادگستری، ۵۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای، ۹۱ دانشجو، ۱۱۲ فعال حقوق زنان،‌ ۶۳ فعال محیط زیست، ۴۶۷ کارگر، بیش از ۲۰۰ تن از اعضای دراویش گنابادی، ۱۷۱ مسیحی و ۹۵ بهایی در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG