لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

رئیس جدید آکادمی «اسکار» انتخاب شد: «جان بی‌لی» فیلمبردار ۷۴ ساله


جان بی‌لی، رییس جدید آکادمی «اسکار»، نخستین فیلمبرداری است که به این مقام می‌رسد.
جان بی‌لی، رییس جدید آکادمی «اسکار»، نخستین فیلمبرداری است که به این مقام می‌رسد.

هیات مدیره آکادمی هنر و صنعت سینما، برگزارکننده جوایز اسکار «جان بی‌لی» فیلمبردار ۷۴ ساله را به مقام رئیس جدید انتخاب کرد. بی‌لی جانشین خانم «شریل بون آیزکز» می‌شود که در چهار سال پر تلاطم، ریاست آکادمی را برعهده داشت.

روابط عمومی آکادمی هنر و صنعت سینما روز چهارشنبه ۱۸ مرداد اعلام کرد که دوران ریاست «جان بی‌لی»، رئیس جدید، یک سال خواهد بود.

طی دیدار سه‌شنبه شب هیات مدیره، «لوئیس بورول» به مقام معاون اول، و مایکل ترانیک به سمت معاون جدید آکادمی انتخاب شد. «کتلین کندی» و «ننسی اوتلی» در سمت‌های معاونت و «دیوید روبین» در مقام دبیر ابقا شدند.

«شریل بون ایزکز» که طبق مقررات داخلی آکادمی بیش از چهار سال نمی‌توانست مقام رئیس را داشته باشد، با انتخاب «جان بی‌لی»، فیلمبردار ۷۴ ساله به این مقام، کنار رفت.

«جان بی‌لی» طی چهار دهه کار حرفه‌ای در هالیوود به عنوان فیلمبردار و مدیر فیلمبرداری، ۸۴ فیلم سینمایی و تلویزیونی را در کارنامه خود دارد.

او در ساختن آثار شاخصی چون «ژیگولوی آمریکائی» American Gigolo، «مردم عادی» Ordinary People، «سرمای بزرگ» The Big Chill، «روز موش خرما» Groundhog Day، و «راهپیمائی در جنگل» A Walk in the Woods» شرکت داشته و سالهاست نمایندگی فیلمبرداران در هیات مدیره آکادمی اسکار را برعهده داشت. او نخستین فیلمبرداری است که به مقام ریاست آکادمی می‌رسد.

دوران چهارساله ریاست «شریل بون آیزکز» نخستین رئیس سیاه‌پوست آکادمی اسکار، با تلاطم همراه بود. طی دو سال متوالی، آکادمی، در رسانه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت و روزنامه‌ها از اینکه در میان نامزدهای بهترین بازیگری، رنگین‌پوستی وجود نداشت، گله کردند.

در مراسم سال ۲۰۱۷ نیز پاکت اشتباهی که یکی از حسابداران به دست «وارن بی‌تی»‌ و «فی داناوی» داد، باعث شد که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال، به اشتباه، «لا لا لند» اعلام شود که بعد از چند دقیقه اغتشاش در مقابل نزدیک به یک میلیارد تماشاگر جهانی روی صحنه، سرانجام معلوم شد که برنده جایزه، فیلم مستقل «مهتاب»‌ از کارگردان سیاه‌پوست «بری جنکینز» بود.

خانم «ایزکز» با دعوت از دست اندرکاران سینما در کشورهای مختلف جهان و همچنین هنرمندان و کارگزاران رنگین‌پوست، و همچنین با کنار گذاشتن اعضایی که سالها در فیلمی کار نکرده بودند، ترکیب رای دهندگان اسکار را دگرگون کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG