لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

تنها بازمانده عملیات تروریستی ۲۰۱۵ پاریس در نخستین جلسه دادگاه سکوت کرد


نقاشی جلسه دادگاه صالح عبدالسلام در روز دوشنبه.
نقاشی جلسه دادگاه صالح عبدالسلام در روز دوشنبه.

در روزهای اخیر جلسات محاکمه «صالح عبدالسلام» تنها عضو زنده حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ در پاریس، در بلژیک آغاز شد. البته این دادگاه مربوط به آن پرونده نیست و به پرونده دیگری ربط دارد. این متهم در جلسه دادگاه تنها سکوت کرد.

در نوامبر ۲۰۱۵، تروریست ها به نام داعش به چند نقطه در پاریس از جمله تئاتر بتکلان حمله تروریستی کردند که دست کم ۱۵۰ کشته برجای گذاشت.

به عقیده دادستان های فرانسوی، عبدالسلام نقش کلیدی در حملات پاریس ایفا کرد. او تنها بازمانده این حملات تروریستی است. بقیه آنها در حملات پلیس یا انفجار انتحاری کشته شدند.

برادر عبدالسلام به نام ابراهیم در میان مهاجمان پاریس بود و در یک بمب گذاری انتحاری در بیرون کافه ای کشته شد اما عبدالسلام که گریخته بود تا مدتی به عنوان خطرناک ترین تروریست تحت تعقیب اروپا بود و چهارماه بعد بازداشت شد.

محاکمه عبدالسلام برای حملات تروریستی نیست بلکه او برای پرونده ای به خاطر درگیری مسلحانه در حال محاکمه است. همین درگیری در نهایت منجر به دستگیری او شد.

عبدالسلام ۲۸ ساله، پیش از دادگاه گفته بود در محاکمه سکوت می کند چون به گفته او مسلمانان به بدترین شکل محاکمه می شوند. او دارای وکیل مدافع است و ادعای او توسط مقامات بلژیک و فرانسه رد شده است.

این متهم حملات تروریستی بدون آن که روشن کند مخاطبش چه کسی است ، افزود:«من از شما نمی ترسم. از همدستانتان هم نمی ترسم.»

قرار است عبدالسلام درباره پرونده حملات تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس، تا سال آینده در فرانسه محاکمه شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG