لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

فلسطینی ها درز اطلاعات محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه را محکوم کردند


فلسطینی ها درز اطلاعات محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه را محکوم کردند
فلسطینی ها درز اطلاعات محرمانه مذاکرات صلح خاورمیانه را محکوم کردند

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید گزارش افشاگرانه تلویزیون الجزیره درباره امتیازهایی که فلسطینی ها طی روند مذاکرات صلح در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ به اسرائیل داده اند، بی اساس است.

اسناد محرمانه ای که الجزیره به آن دسترسی پیدا کرده است حاکی است که مذاکره کنندگان فلسطینی به شکل محرمانه امتیازهایی بی سابقه ای را از جمله توافق درباره تسلیم تمامی اراضی اشغالی در شرق اورشلیم به اسرائیل، به طرف مقابل داده است.

آقای عباس روز دوشنبه طی دیدار از قاهره گفت، پیشنهادی که شبکه الجزیره در گزارش خود گفته فلسطینی ها در مذاکرات ارائه کرده اند، در واقع پیشنهاد طرف اسرائیلی به فلسطینی ها بوده است.

اسناد درز کرده مذاکرات صلح خاورمیانه که مربوط به دیدار میان مقامات فلسطینی، اسرائیلی و آمریکایی در ژوئن ۲۰۰۸ است، می گوید احمد قریع، مذاکره کننده فلسطینی پیشنهاد کرده است که اسرائیل تمامی شهرک های اسرائیلی در شرق اورشلیم، غیر از یک شهرک را در تصرف خود نگاه دارد. اسرائیل این سرزمین ها را در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه اشغال کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید به نظر او تمامی این مدارک پیش از آن که در اختیار الجزیره قرار گیرد، عامدانه دستکاری شده است.

به گفته آقای عباس تشکیلات خودگردانی درباره مذاکرات صلح «چیزی برای پنهان کردن ندارد» و فلسطینی ها کشورهای عرب دیگر را در جریان جزئیات مذاکرات صلح خاورمیانه با اسرائیل، گذاشته است.

شبکه تلویزیونی الجزیره مستقر در قطر، می گوید طی روزهای آینده اسناد بیشتری را از امتیازهای ارائه شده در مذاکرات درباره مسائل حساس، از جمله بازگشت پناهندگان فلسطینی و کنترل بین المللی اماکن مقدس و کلیدی واقع در اورشلیم، منتشر خواهد کرد.

طبق این اسناد، رهبران اسرائیل با رد امتیازهای پیشنهادی فلسطینی ها، آن ها را ناکافی دانسته اند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسینی، روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون الجزیره، با رد این گزارش ها، آن ها را «دروغ و نیمه واقعی» خوانده است.

پی.جی. کرالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت ایالات متحده در حال بررسی برخی اسناد است که نمی تواند صحت آن ها را تأیید کند.

الجزیره، نشت این اسناد را، بزرگترین درز اسناد محرمانه مربوط به اختلافات اسرائیل و فلسطینی ها توصیف کرده است. این اسناد شامل تقریبا ۱۷۰۰ پرونده است و یازده سال ، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ را در بر می گیرد.

الجزیره این اسناد را با روزنامه بریتانیایی گاردین در میان گذاشته است. گاردین صحت اغلب این اسناد را تأیید کرده است.

در این مدارک، احمد قریع، امتیازهای ارضی شرق اورشلیم را به عنوان عاملی خوانده است که «امکان نقل و انتقال افراد را میسر می سازد، آنچه که برای کشور آینده فلسطینی در کرانه غربی رود اردن و غزه، لازم است».

اطلاعات درز کرده درباره دیدار ژوئن ۲۰۰۸، از احمد قریع نقل می کند که این «اولین بار در تاریخ» است که فلسطینی ها چنین پیشنهادی را ارائه می کنند. او گفته است که فلسطینی ها از ارائه این پیشنهادات طی مذاکرات سال ۲۰۰۰ تحت رهبری یاسر عرفات، رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطینی خودداری کرده بودند.

اسناد حاکی است درباره مسئله پناهندگان، فلسطینی ها به طور محرمانه توافق کرده اند که اسرائیل با سالانه ۱۰ هزار پناهنده، برای مدت ده سال یعنی در مجموع ۱۰۰ هزار پناهنده، موافقت می کند.

این با موضع علنی فلسطینی ها تناقض دارد مبنی بر این که تمامی پناهندگان مربوط به جنگ ۱۹۴۸ و ۴۹ و خانواده هایشان، بالغ بر چندین میلیون نفر، حق بازگشت به اسرائیل را دارند.
دولت اسرائیل همواره با این خواسته مخالفت کرده و آن را تهدیدی علیه «یهودیت» اسرائیل دانسته است.

XS
SM
MD
LG