لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

یک قلاده خرس، از گونه‌های در خطر انقراض حیات وحش ایران، کشته شد


یک قلاده خرس قهوه‌ای که بر اثر برخورد با چند خودرو عبوری در جاده نیمه‌کاره قزوین - تنکابن کشته شد.
یک قلاده خرس قهوه‌ای که بر اثر برخورد با چند خودرو عبوری در جاده نیمه‌کاره قزوین - تنکابن کشته شد.

یک قلاده خرس قهوه‌ای، از گونه‌های در خطر انقراض حیات وحش ایران، بر اثر برخورد با چند خودرو عبوری در جاده نیمه‌کاره قزوین - تنکابن کشته شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، مهدی طاهری، فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست استان قزوین روز چهارشنبه ۳۰ خرداد گفت این قلاده خرس در جاده در حال ساخت قزوین - الموت - تنکابن و حد فاصل تونل شیرکوه به روستای باغدشت در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت کشته شد.

منطقه الموت به خاطر شرایط جغرافیایی خاص یکی از بهترین زیستگاه‌های خرس قهوه‌ای در ایران محسوب می شود. این در حالی است که در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی از وقوع تصادف و برخورد خودروهای عبوری با گونه‌های جانوری و با ارزش از قبیل پلنگ، خرس و بز کوهی در مسیر قزوین-تنکابن منتشر شده و این جاده به مکانی تهدیدآمیز برای حیات وحش ایران تبدیل شده است.

طاهری گفت: عبور و ساخت این جاده برای دسترسی آسان‌تر به شمال کشور موجب ناامن کردن گونه‌های با ارزش جانوری شده و تهدیدی برای بقای جانوران ارزشمند است.

تصاویری از گردش صبحگاهی خرس مادر و فرزندانش در ارتفاعات مازندران
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:21 0:00


از دیگر جاده‌های پرخطر در ایران برای گونه‌های در خطر انقراض می‌توان به جاده تهران-مشهد اشاره کرد که به «قتلگاه» یوز ایرانی تبدیل شده است.

بخش مهمی از «کریدور مهاجرتی» یوزپلنگ آسیایی در محور تهران - مشهد قرار دارد و «تصادفات جاده‌ای خودروها با یوزها»، در سال‌های اخیر، شماری از آنها را قربانی دستکاری انسان در دل طبیعت کرده است.

این در حالی است که در دو دهه گذشته شماری از فعالان محیط زیستی در ایران از جمله افراد فعال در پروژه ملی حفاظت از یوز ایرانی با برخوردهای حکومتی نهادهای مختلف جمهوری اسلامی مواجه و برخی نیز بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG