لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

یک شهروند بلوچ در پی «تیراندازی بی‌ضابطه» ماموران مرزی جمهوری اسلامی زخمی شد


نیروی مرزی جمهوری اسلامی. آرشیو
نیروی مرزی جمهوری اسلامی. آرشیو

یک شهروند بلوچ، چهار‌شنبه ۶ تیر، در پی تیراندازی «بی‌ضابطه» نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در «مرز میرجاوه» در استان سیستان و بلوچستان زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، سحرگاه چهارشنبه «نیروهای هنگ مرزی پاسگاه روتک بدون ایست و هشدار قبلی به سمت یک خودرو شلیک مستقیم کردند» که منجر به مجروح شدن یکی از سرنشینان خودرو شد.

هویت این شهروند مصدوم، عبدالحمید ریگی، پنجاه و پنج ساله و اهل شهرستان میرجاوه گزارش شده است.

بر اساس گزارش حال‌وش، شلیک نیروهای نظامی به این خودروی شخصی «مستقیم و پی در پی» بوده است، به‌نحوی که «چندین گلوله به خودرو اصابت کرده و یکی از سرنشینان خودرو نیز با اصابت ترکش‌های گلوله به صورت مجروح شده است.»

پیش از این نیز سازمان هه‌نگاو خبر داد که یک دختر ۱۸ ساله اهل روستای «گویژه» واقع در منطقه کاکاوند شهرستان نورآباد استان لرستان، پنج‌شنبه ۳۱ خرداد، با شلیک مستقیم گلوله یکی از نیروهای انتظامی پاسگاه «چشمه سفید» به سرش، در دم جان‌باخت.

بر اساس گزارش هرانا، نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در یک سال گذشته دست‌کم به ۵۴۰ شهروند شلیک کردند که ۱۲۹ نفر آنها جان باختند.

بنا بر این گزارش، از میان ۱۲۹ شهروند کشته شده در یک سال گذشته بر اثر شلیک نیروهای نظامی، ۲۹ تن سوخت‌بر، ۲۹ تن کولبر بوده‌اند.

مأموران مسلح جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دهه‌های گذشته تحت عنوان «مبارزه با قاچاق کالا» صدها کولبر و کاسب‌کار را هدف تیراندازی‌های مرگبار قرار داده‌اند.

در بسیاری از موارد، نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی در پاسخ به شکایات و پیگیری‌های خانواده‌های قربانیان، به جای پاسخگو کردن عاملان این تیراندازی‌ها، آنها را ترفیع درجه می‌دهند و به دیگر مناطق ایران منتقل می‌کنند.

XS
SM
MD
LG