لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۱

ايران و آمريکا امروز پيرامون اوضاع عراق گفتگو می کنند


ايران و آمريکا امروز، دوشنبه در اقدامی کم سابقه به منظور گفتگو در مورد وضعيت امنيت در عراق در سطح مقامات بلند پايه دو کشور ، در بغداد با يکديگر ديدار خواهند کرد.

در اين جلسه که قرار است در محلی نامشخص در پايتخت عراق صورت گيرد، رايان کروکِر، سفير آمريکا در عراق، و حسن کاظمی همتای ايرانی وی با يکديگر ديدار می کنند.

کاخ سفيد می گويد، در اين ديدار مسئله برنامه اتمی ايران که به يک بحران بين المللی تبديل شده است، يا مسئله بازداشت اتباع آمريکايی در ايران مطرح نخواهد شد.

آمريکا در مورد مسئله اوضاع امنيتی در عراقمی گويد دولت ايران گروههای افراطی را، که در داخل عراق فعاليت می کنند، آموزش می دهد و کمکهای تسليحاتی و مالی در اختيار آنها می گذارد.

فرماندهان ارتش آمريکا تجهيزات سنگين نظامی ساخت ايران را که در عراق کشف کرده اند به عنوان اثبات مدعای خود داير بر دخالت دولت ايران در اوضاع عراق، نشان داده اند. اما مقامات دولت ايران دخالت در حملات ستيزه گرانه در عراق را تکذيب می کنند.

از زمان اشغال سفارت آمريکا در تهران توسط دانشجويان خط امام در ماه نوامبر سال ۱۹۷۹ و به گروگان گرفته شدن ۵۲ نفر از ديپلماتهای آمريکايی در ايران که بيش از يک سال بطول انجاميد روابط ديپلماتيک ايران و آمريکا قطع شده است.

در همين حال، ارتش آمريکا اعلام کرد، سربازان آمريکايی روز يکشنبه در عراق ۴۱ نفر از عراقيهای اسير در يک بازداشتگاه القاعده در شمال بغداد را آزاد کردند.

XS
SM
MD
LG