لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

رايان کروکر: آمريکا و ايران خواستار يک عراق با ثبات و دمکراتيک هستند


رايان کروکر سفير آمريکا در عراق می گويد گفتگوهائی را که با همتای ايرانی خود در بغداد به عمل آورد، گفتگوهائی حرفه ای و توام با جديت و پشتکار بود و هر دو طرف توافق کردند که خواستار يک عراق با ثبات هستند.

آقای کروکر اظهار داشت گفتگوهای امروز وی با حسن کاظمی سفير ايران در بغداد چندين ساعت به طول انجاميد. اين نخستين مذاکرات ميان آمريکا و ايران در سطحی عالی پس از تقريبا ۳۰ سال بود.

سفير آمريکا اظهار داشت به آقای کاظمی گفته است که ايران بايد حمايت از ستيزه جويان در عراق را که در نبرد با نيروهای عراق و آمريکا هستند، متوقف سازد. مقامات تهران هرگونه مسئوليت ايران را در حملات شورشيان در عراق تکذيب کرده اند.

آمريکا به دنبال اشغال سفارت خود در تهران از سوی فعالان جوان ايرانی در نوامبر سال ۱۹۷۹ و به گروگان گرفته شدن کارکنان سفارت، روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کرد.

کاخ سفيد پيشتراعلام داشته بود گفتگوهای ميان آمريکا و ايران در بغداد هيچ گونه ارتباطی با بن بست بين المللی مربوط به برنامه اتمی ايران و يا بازداشت شهروندان آمريکا از سوی ايران نخواهد داشت.

رايان کروکر اظهار داشت آمريکا و ايران هر دو خواستار يک عراق امن، با ثبات و دمکراتيک هستند که از روی صلح با همسايگان خود زندگی کند.

حسن کاظمی سفير ايران در عراق اظهار داشت به آقای کروکر گفته است که ايران آماده است به آموزش ارتش عراق و مجهز ساختن آن کمک کند.

XS
SM
MD
LG