لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

کرزی و عبدالله تا کنون هردو حدود ٤٠ درصد آراء رياست جمهوری افغانستان را کسب کرده اند


کرزی و عبدالله تا کنون هردو حدود ٤٠ درصد آراء رياست جمهوری افغانستان را کسب کرده اند
کرزی و عبدالله تا کنون هردو حدود ٤٠ درصد آراء رياست جمهوری افغانستان را کسب کرده اند
<!-- IMAGE -->

انفجار چند خودرو بمبگذاری شده در افغانستان منجر به مرگ ده ها نفر شده است. این بمبگذاری مرگبار در حالی رخ داد که کمیسیون انتخاباتی افغانستان اعلام کرد، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رقیب اصلی او در انتخابات ریاست جمهوری هر یک حدود ٤٠ درصد آراء ای را که تاکنون شمرده شده، کسب کرده اند.

***

انفجار همزمان ٥ خودرو بمبگذاری شده در شهر جنوبی قندهار افغانستان دستکم ٤١ کشته برجای گذاشت و منجر به فرو ریختن چندین ساختمان شد. تعداد ساختمان های ویران شده تا حدی است که مقامهای افغان نگرانند تعداد قربانیان این بمگذاریها افزایش یابد.

بگفته ی مقام های پلیس افغانستان دستکم ٦٦ نفر در این انفجار مجروح شدند. مقام های افغان می گویند به نظر می رسد هدف این بمبگذاریهای یک شرکت ساخت و ساز ژاپنی بوده، که اکثراً از مهندسان پاکستانی بهره می گیرد. درحالی که مقر این شرکت ژاپنی بر اثر این بمبگذاریها نابود شده است، دلیل احتمالی هدف قرار گرفتنش مشخص نیست.

در همین حال کمیسیون انتخاباتی افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد حامد کرزی حدود ٤٠ و شش دهم درصد و عبدالله عبدالله حدود ٣٨ و هفت دهم درصد آراء شمرده شده را از آن خود کرده اند. به گفته این کمیسیون تنها حدود ١٠ درصد آراء تا این لحظه شمرده شده است.

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه برگزار شد این اولین اعلام رسمی نتیجه آراء ای است که شمرده شده. کمیسون انتخاباتی افغانستان می گوید در روزهای آینده به طور مرتب نتیجه شمارش آراء را اعلام خواهد کرد. انتظار می رود نتیجه نهایی انتخابات افغانستان در اواسط یا اواخر ماه سپتامبر اعلام شود.

در صورتیکه کرزی و یا عبدالله موفق نشوند که بیش از ٥٠ درصد آراء انتخابات را کسب کنند، مجبور خواهند شد در دور دوم رای گیری بار دیگر بایکدیگر رقابت کنند. حامیان حامد کرزی می گویند او با کسب بیش از ٧٠ درصد آراء برنده خواهد شد. در حالی که آقای عبدالله، حامد کرزی را به تقلب در انتخابات متهم کرده است، کمپین رئیس جمهوری نیز اتهام مشابهی را به عبدالله وارد کرده. هر دو طرف اتهام های وارده را در می کند.


XS
SM
MD
LG