لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

انتشار نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاخیر افتاد


<!-- IMAGE -->

مقامات مسئول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده اند جدیدترین نتایج بخشی ازشمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری را تا روز شنبه اعلام نخواهند کرد. پیش از این قرار بود نتایج انتخابات دو روز زودتر ازاین تاریخ اعلام شود.

کمیسیون مستقل انتخابات برای تاخیردرانتشار نتایج شمارش آرا علتی ارایه نکرده است.

اما یک مقام انتخاباتی گفته است به دلیل مشلات نرم افزاری کامپیوترها، شمارش آرا بیش ازانتظار طول کشیده است.

بیل گالری، نماینده ارشد پروژه دموکراسی بین الملل، یک گروه مستقل نظارت بر انتخابات در کابل می گوید ممکن است این تاخیر یک مشکل اجرایی باشد و گروه وی چندان نگران تاخیر دو روزه دراعلام نتایج انتخابات نیست.

مقامات انتخابات روزچهارشنبه اعلام کردند بر اساس شمارش ۱۷ درصد آرا، حامد کارزای، رییس جمهوری کنونی بیشترین رای را از آن خود کرده اما هنوز حد نصاب ۵۰ درصدی مورد نیاز برای اجتناب از کشیده شدن انتخابات به دور دوم را کسب نکرده است.

مقامات انتخاباتی افغانستان گفته اند تعداد آرای شمرده شده برای پیش بینی نتیجه نهایی انتخابات بسیار اندک است.

ادعاهایی مبنی بر تقلب گسترده درانتخابات ریاست جمهوری افغانستان مطرح شده اند.

در همين حال وزارت امور خارجه آمریکا می گوید تا اعلام نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان درباره اعضای دولت آینده این کشور پیش داوری نمی کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این مطلب را روز پنجشنبه در پاسخ به یک گزارش روزنامه نیویورک تایمز بیان کرد. در این گزارش اعلام شده بود که مقامات آمریکا نگران یکی از همقطاران حامد کرزای، در دولت احتمالی او در آینده افغانستان هستند.

طبق گزارش ها، محمد قاسم فهیم، وزیر سابق دفاع، متهم است که در قاچاق مواد مخدر دست داشته است. آقای کرزای از او به عنوان یکی از دو معاون رییس جمهوری احتمالی افغانستان یاد کرده است.

XS
SM
MD
LG