لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

دیدار پرتنش فرستاده ویژه ایالات متحده و کرزای پیرامون احتمال تقلب درانتخابات


دیدار پرتنش فرستاده ویژه ایالات متحده و کرزای پیرامون احتمال تقلب درانتخابات
دیدار پرتنش فرستاده ویژه ایالات متحده و کرزای پیرامون احتمال تقلب درانتخابات
<!-- IMAGE -->

بر اساس گزارش های رسیده ملاقات خصوصی بین حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان و ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه ایالات متحده دیداری پر تنش بوده است.

گفته می شود آقای هالبروک در این دیدار مسئله تقلب و تخلف درانتخابات ریاست جمهوری این کشور را با آقای کرزای مطرح کرده است.

بنا به گفته یک مقام ایالات متحده، یک روز پس از انتخابات ۲۰ ماه اوت افغانستان، هالبروک مصرانه از آقای کرزای خواسته بود تا فارغ از نتیجه نهایی و یا ضرورت کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم، به مراحل برگزاری آن احترام بگذارد.

این مقام آمریکایی می گوید آقای کرزای خشمگینانه نسبت به این اظهارنظر واکنش نشان داده است.

سفارت ایالات متحده در کابل دربیانیه ای که در واکنش به گزارش رسانه ها مبنی بر تنش دردیدار آقای کرزای و فرستاده ویژه ایالات متحده منتشر کرده، خروج خشمگین و یا داد و فریاد دراین دیداررا انکار کرده است.

یک سخنگوی سفارت به خبرنگار صدای آمریکا گفته است برگزاری دوره دوم انتخابات امری ست که تصمیم آن با مقامات انتخاباتی بستگی دارد.

یک سخنگوی وزارات امور خارجه ایالات متحده نیز گزارش ها منتشر شده مبنی بر خروج خشمگین آقای کرزای از جلسه را انکار کرد. وی بر بیانیه های پیشین دولت ایالات متحده و اتخاذ موضع بیطرفانه نسبت به نتیجه انتخابات افغانستان تصریح کرد.

آقای کرزای از حمایت قدرتمند ایالات متحده برخوردار شده بود اما اخیرا" این حمایت کم رنگ تر شده بود.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه روز پنج شنبه نسبت به انتشار گزارش هایی که از ایفای نقش یکی از معاونان ارشد و نامزدهای رقیب انتخاباتی آقای کرزای در قاچاق مخدر ابراز نگرانی کرد.

بر اساس شمارش ۱۷ درصد آرا، حامد کرزای، رئیس جمهوری کنونی بیشترین رای را از آن خود کرده است، اما هنوز حد نصاب ۵۰ درصدی مورد نیاز برای اجتناب از کشیده شدن انتخابات به دور دوم را کسب نکرده است.

آقای کرزای و عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه و رقیب اصلی وی هر دو ادعا کرده اند دراین انتخابات پیروز شده اند.

مقامات انتخاباتی گفته اند تعداد آرای شمرده شده برای پیش بینی نتیجه نهایی انتخابات بسیار اندک است.

اما زودترین زمان اعلام نهایی هفته آینده خواهد بود.

با وجود ادعاهایی مبنی بر تقلب گسترده درانتخابات ریاست جمهوری افغانستان، امید ها نسبت به برگزاری یک انتخابات موفق به یاس بدل می شوند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغاسنتان که بخشی از فعالیت آن از سوی سازمان ملل نظارت می شود، ۱۵۰۰ شکایت دریافت کرده است. یک مورد ازهر ده مورد شکایت تا حدی جدی بوده اند که تحقیق پیرامون صحت آن ها ضروری بوده است.

مراحل رسیدگی به شکایت ها زمان مقرر اعلام صحت نتایج انتخابات را به تاخیر خواهد انداخت.

با این وجود، کمیسیون مستقل انتخابات جدیدترین نتایج بخشی ازشمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری را با تاخیراعلام خواهد کرد.

با گذشت هشت روز ازبرگزاری انتخابات، آرای کمتر از یک پنجم کلیه حوزه های رای گیری در اختیار افکارعمومی قرار گرفته اند.

اتهاماتی مبنی بر پر کردن صندوق های رای با هزاران رای درمناطقی که مشارکت چندان گسترده ای انتظار نمی رفت، به وجهه انتخابات ۲۰ مه خدشه وارد کرده است.

دربرخی از بخش ها که شورشیان طالبان فعالیت گسترده ای دارند، در پی نگرانی پیرامون اقدامات تلافی جویانه و خشونت بارطالبان تعداد اندکی ازمردم برای اخذ رای درحوزه های رای گیری شرکت کردند.

ماروین واینباوم، کارشناس موسسه خاورمیانه و تحلیل گرامنیتی پیشین وزارت امورخارجه روز چهارشنبه درجمع گروهی از شرکت کنندگان جلسه گفتگوی بنیاد میراث گفت تقلب درانتخابات، عامل عدم مشروعیت دولت کرزاری خواهد بود.

وی گفت شواهد قریب به یقینی در مورد تقلب گسترده در انتخابات افغانستان وجود دارد.

لیزا کورتیس، تحلیل گر پیشین سیا درجنوب آسیا و کارشناس بنیاد میراث با اشاره به خطرات و مزایایی وضعیت موجود می گوید: «در حالی که شرایط موجود دوره بلاتکلیفی را طولانی تر می کند و ممکن است به خشونت و هراس افکنی طالبان دامن بزند اما درعین حال ایمان مردم افغان به طی مراحل دموکراتیک و برگزاری یک انتخابات رقابتی را افزایش می دهد.»


XS
SM
MD
LG