لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

گزارش سیاسی: در سفر هفت ساعته اوباما به کانادا چه خواهد گذشت؟


باراک اوباما در اولین سفر خارجی پس از آغاز دوره ریاست جمهوری خود صبح پنج شنبه به اتاوا، پایتخت کانادا سفر کرد.

سفر هفت ساعته آقای اوباما به کانادا جنبه تشریفاتی نداشته و موضوعات مشترکی همچون تبادلات بازرگانی و سیاسی اتاوا و واشنگتن مورد گفتگوی رییس جمهوری ایالات متحده و مقامات بلند پایه کانادا قرار خواهد کرد.

میشل ژان، فرماندار کل و نماینده ملکه انگلستان و لارنس کانون ، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا در فرودگاه اتاوا از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا استقبال کردند.

آقای اوباما در این سفر کوتاه به اتاوا با نخست وزیر و دیگر مقامات بلند پایه کانادا پشت درهای بسته دیدار و گفتگو خواهد کرد.

کانادا، بزرگترین شریک تجاری ایالات متحده است.

گفتگوهای دولتمردان دو کشور بر تبادلات بارزگانی گسترده بویژه پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) ، تجارت نفت و گاز طبیعی و حفاظت از محیط زیست و نیز حضور نیروهای نظامی کانادا در افغانستان متمرکز خواهد بود.

در شرایطی که باراک اوباما، در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خواستار بازبینی مفاد پیمان های نفتا بین آمریکا، مکزیک و کانادا شده بود، اما آقای اوباما اخیرا" در گفتگو با تلویزیون دولتی کانادا گفته بود کشورش به تعهدات بازرگانی نفتا احترام می گذارد.

وی در عین حال خواستار افزودن تبصره هایی پیرامون حفظ محیط زیست و رعایت حقوق کارگران شده است.

کانادا در ضمن بزرگترین صادرکننده نفت و گاز طبیعی به ایالات متحده محسوب می شود.

صادرات نفت کانادا، در مقام بزرگترین صادرکننده عمده انرژی به آمریکا از جمله دیگر موضوعاتی خواهد بود که در صدر اولویت گفتگوهای رهبران اتاوا و واشنگتن قرار خواهد داشت.
نفت صادراتی کانادا که از ذخائر نفت و گاز طبیعی آلبرتا، استان غربی این کشور استخراج می شود، به ماسه و گل آمیخته است و تصفیه آن مقادیر عظیمی گاز گلخانه ای تولید می کند.

در شرایطی که ناظران سیاسی از نگرانی احتمالی پرزیدنت اوباما از پیامدهای زیست محیطی استخراج و تصفیه نفت کانادا خبر داده اند، وی اخیرا" در مصاحبه اختصاصی خود با سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا به این امر اشاره کرده و گفته بود آمریکا و کانادا می توانند برای محافظت از محیط زیست و کاهش تولید گازهای گلخانه ای، از فن آوری های نوین استفاده کنند.

مسئله افغانستان و حضور نیروهای نظامی کانادا در این کشور که به عنوان بخشی از ائتلاف ناتو در قندهار مستقر شده اند نیز در سر فصل گفتگوهای باراک اوباما و استفان هارپر، نخست وزیر کانادا در اتاوا قرار خواهد داشت.

ماموریت کانادا در افغانستان، که بیش از ۲۷۰۰ نیروی نظامی خود را در جنوب قندهار مستقر کرده است، تا اواخر سال ۲۰۱۱ پایان می یابد.

ناظران سیاسی بر این باورند به احتمال زیاد، پرزیدنت اوباما در سفر روز پنج شنبه خود به اتاوا، از رهبران کانادا خواستار بازبینی تصمیم تمدید ماموریت نیروهای نظامی کشور در افغانستان نخواهد شد.


XS
SM
MD
LG