لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

گزارش سیاسی: مردم کانادا اوباما را عاشقانه دوست دارند


همزمان با اولین سفر رییس جمهوری آمریکا به کانادا، ارقام نظرسنجی های عمومی این کشور از محبوبیت ۸۶ درصدی باراک اوباما بین مردم این کشور حکایت می کند.

بر اساس نظر سنجی سی بی سی، رادیو و تلویزیون دولتی کانادا، نتایج داده های این آمار نشان می دهد مردم کانادا اوباما را عاشقانه دوست دارند و فقط ۳⁄۸ درصد نسبت به چهل و چهارمین رییس جمهوری دموکرات همسایه جنوبی دیدگاه منفی دارند.

در این نظر سنجی که بین ۱۵ تا ۱۷ ژانویه سال جاری تکمیل شده است، ۸٦ درصد از ۱۰۰۰ کانادایی شرکت کننده از عملکرد آقای اوباما ابراز رضایت کرده اند.

ارقام این نظرسنجی از مغایرت کامل با دیدگاه مردم کانادا نسبت به جرج بوش، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده حکایت می کند.

همزمان با سفر باراک اوباما به اتاوا، هزاران تن از شهروندان کانادا با اشتیاق دیدار رییس جمهوری آمریکا به پایتخت سفر کرده اند.

در حالی که در آستانه سفر یک روزه باراک اوباما به کانادا، تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ شده است و انتظار می رود بسیاری از پروازها به مقصد فرودگاه بین المللی اتاوا به تاخیرهای طولانی مواجه شوند، مقامات امنیتی به شهروندان کشور هشدار داده اند از سفر به این شهر خودداری کنند چرا که حتی احتمال مشاهده اتومبیل اوباما نیزغیر ممکن خواهد بود.

فرانک گریوز، رییس شرکت اکوس که این نظرسنجی را به سفارش سی بی سی، تلویزیون دولتی سی بی سی ترتیب داده است، می گوید جذابیت و شخصیت ویژه اوباما سبب شده است سیاستمداران کانادا در مقایسه با رییس جمهوری آمریکا، وجهه و جایگاه ویژه خود را از دست بدهند.

وی می گوید مردم کانادا به تب اوباما و حسرت کمبود سیاستمداری همچون او دچار شده اند.

حدود ۴۷ درصد پاسخ دهندگان به این نظر سنجی، نسبت به عدم شور و شوق سیاسی در کانادا در مقایسه با هیجان دوران انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ابراز ناامیدی کرده اند.

XS
SM
MD
LG