لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

پرزيدنت اوباما: آمريکا در جستجوی فرصت هائی برای ورود به گفت و گو با ايران است


رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، باراک اوباما، گفت آمريکا در جستجوی فرصت هائی برای ورود به گفت و گو با ايران است. وی اضافه کرد اميدوار است در ماه های آينده شرايطی فراهم شود تا مذاکرات رو در رو با ايران آغاز گردد.

در کنفرانس مطبوعاتی شامگاه دوشنبه آقای اوباما گفت برنامه اتمی ايران خطر راه افتادن مسابقه تسليحاتی تازه ای را در منطقه به همراه دارد. آقای اوباما اذعان داشت که فايق آمدن بر سالها بی اعتمادی بين ايران و آمريکا مشکل خواهد بود.

پرزيدنت اوباما همچنين گفت معتقد است کاهش زرادخانه اتمی آمريکا به نحو مؤثر نقش پراهميتی در تقويت معاهدات عدم گسترش تسليحاتی در سالهای آتی ايفا خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما گفت به نظر وی اينگونه معاهدات تضعيف شده اند و اگر تسليحات اتمی در منطقه ای به حساسيت خاورميانه وجود داشته باشند «همه» در خطر قرار خواهند گرفت.

در ارتباط با موضوع ديگر سياست خارجی آمريکا، يعنی افغانستان، پرزيدنت اوباما گفت از ژنرال ديويد پتريوس خواسته است با ديپلماتها و متحدان آمريکا در ارتباط با تلاشهای آمريکا در افغانستان به رايزنی بپردازد. آقای اوباما گفت هدف استراتژيک آمريکا ريشه کن کردن پناهگاه های تروريستها در منطقه مرزی بين افغانستان و پاکستان است.

XS
SM
MD
LG