لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

ايران در کنفرانس امنيتی مونيخ در کنار چالش های بزرگ ديگر ظاهر ميشود


* ايران در کنفرانس امنيتی مونيخ در کنار چالش های بزرگ ديگر ظاهر ميشود

نيويورک تايمز زير عنوان"قرعه هائی گران برای اوباما در کنفرانس امنيتی آخرهفته" می نويسد دولت اوباما روز شنبه با رفتن جوزف بايدن معاون رياست جمهوری به کنفرانسی در اروپا، که مصادف با روياروئی با يک حريف دوران قديم جنگ سرد است، با نخستين آزمايش بزرگ بين المللی خود روبرو ميشود.

نيويورک تايمز با اشاره به تصميم قرقيزستان در مورد بستن پايگاهی در آن کشور، که در جنگ تحت فرماندهی آمريکا درافغانستان برای تقويت نيروها و ارسال تدارکات اهميتی حياتی دارد، و مقامات آمريکائی اين تصميم را ناشی از فشار روسيه می بينند، می نويسد اين آقای بايدن بود که در ماه اکتبر هشدار داد عزم آقای اوباما ممکن است در اوايل زمامداری اش درنوعی بحران بين المللی به آزمايش گرفته شود.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات دولت اوباما ميگويند خواستار آنند که روسيه، اروپا و چين تقويت تحريم های عليه ايران را در چارچوب رويکردی مورد توجه قرار دهند که ضمن عرضه امکان مذاکرات مستقيم با آمريکا به ايران ، تشديد تحريم ها را نيز در صورت امتناع ايران از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم در بر داشته باشد.

نيويورک تايمز می نويسد مقامات آمريکائی ميگويند ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه تلويحا گفته است که وی با تحريم هائی شديد تر عليه ايران مخالف است، و کارشناسان سياست خارجی معتقدند اين مخالفت می تواند مذاکرات را دشوار کند.

* کشتی عازم ايران که در يونان نگاه داشته شده است حامل آهن های قابل استفاده در ساختن کلاهک و مخزن سوخت موشک های بالستيک است

هاآرتض زير عنوان"يونان کشتی عازم ايران را برای داشتن محموله های موشکی نگاه داشته است" می نويسد يونان بيش از يک ماه است که يک کشتی راهی ايران را نگاه داشته است زيرا محموله هائی حاوی اجزای موشک های زمين به زمين در قسمت بار آن پيدا شده بود.

هاآرتض به نقل از روزنامه يونانی الفتروتيپيا می نويسد کشتی سوزانا از روز دهم دسامبر که در لنگرگاهی در نزديکی آتن پهلو گرفت به ظن داشتن محموله هائی از قطعات موشک های بالستيک در توقيف است.

هاآرتض می نويسد کشتی سوزانا در ماه نوامبر از اسلوانی به راه افتاد و مقصد نهائی آن بندرعباس بود. يونان اين کشتی را بر مبنای اطلاعات رسيده از آژانس های سازمان ملل متحد توقيف کرد که نشان ميداد حامل محموله هائی غير مجاز است.

هاآرتض می نويسد در بازرسی و تفتيش کشتی هشتاد تن آهن سی کی ۲۲ کشف شد که می تواند برای ساختن کلاهک ها و يا محزن سوخت موشک های زمين به زمين مورد استفاده قرار گيرد. بعلاوه بارنامه ها نشان ميدهد گيرنده محموله شرکتی ايرانی است که برای مشارکت در برنامه موشکی ايران مشمول تحريم های سازمان ملل متحد است.

* عبدالقدير خان معروف به پدر بمب اتمی پاکستان اعتراف به فروش اسرار اتمی را پس گرفت و از حبس خانگی آزاد شد

گاردين زير عنوان"پاکستان عبدالقدير خان معروف به پدر بمب اتمی آن کشور را از حبس خانگی آزاد کرد" با اين يادآوری که وی در سال ۲۰۰۴ به فروش اسرار اتمی به ايران، کره شمالی و ليبی اعتراف کرده بود از پس گرفتن اين اعتراف خبر ميدهد و می نويسد خان که مراحلی طولانی را در دادگاه عليه توقيف خود جنگيد ميگويد دادگاه وی را در هيج موردی مجرم نشناخته است.

گاردين می نويسد سال گذشته يک آژانس نظارتی سازمان ملل متحد گفته بود شبکه خان قاچاقی نقشه های اتمی را به ايران ، ليبی و کره شمالی داده بود و در دوازده کشور فعاليت ميکرد.

گاردين می نويسد ماه گذشته وزارت امورخارجه آمريکا عليه سيزده نفر، از جمله دو بريتانيائی و سه شرکت خصوصی برای درگيری در شبکه خان، تحريم هائی وضع کرد.

XS
SM
MD
LG