لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۶

گزارش: خواندنی ها از تاریخچه مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا- بخش دوم


- فرانکلین روزولت در سال ۱۹۳۳، سنت حضور در کلیسا پیش از شرکت در مراسم تحلیف را مرسوم کرد. از آن زمان تا کنون همه روسای جمهوری روز برگزاری مراسم آغاز به کار دولت به کلیسا می روند. در این امر که کدام بانوی اول، نخستین همسر رییس جمهوری بود که همراه وی در راه پیمایی شرکت کرد تردید است. برخی منابع گزارش داده اند بانوی اول، تفت، در سال ۱۹۰۹ اولین بود و بعضی بر این باورند بانوی اول، ویلسون، اولین همسر رییس جمهوری بود که به این کار اقدام کرد.

- اندرو جانسون، رییس جمهوری برگزیده و مارتین ون بورن، رییس جمهوری وقت در سال ۱۸۳۷ ، برای اولین بار در مسیر شرکت در مراسم تحلیف، در کالسکه تشریفاتی کنار هم نشستند. جیمز مونرو در سال ۱۸۲۵ و جان کوینسی آدامز در دو کالسکه جداگانه به مراسم رفتند.

- در سال ۱۹۲۱، وارن جی هاردین اولین رییس جمهوری بود که با اتوموبیل به محل برگزاری مراسم تحلیف رفت.

مراسم ادای سوگند رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهوری

- از زمان برگزاری اولین مراسم تحلیف، قاضی ارشد دیوان عالی همواره مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری را اجرا کرده است.

- فقط قانون اساسی است که مقررات مراسم سوگند ریاست جمهوری را تعیین می کند. بر اساس قانون اساسی، سایر کارمندان دولت، از جمله معاون اول رییس جمهوری باید سوگند بخورند گرچه مفاد آن تشریح نشده است.

- سوگند ریاست جمهوری از این قرار است: من رسما" سوگند یاد می کنم که به وظایف خود در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده عمل خواهم کرد و برای محافظت، نگاهبانی و دفاع از قانون اساسی ایالات متحده نهایت تلاش خود را به کار خواهم گرفت. ( ادای « خداوند یاور من باشد» اختیاری است.)

- تا سال ۱۹۸۱ و اجرای مراسم تحلیف رونالد ریگان، این مراسم به طور سنتی در ضلع شرقی برگزار می شد. پس از آن به منظور کاهش هزینه های ساخت و ساز و نیز تسهیل دید جمعیت عظیم شرکت کننده، برگزاری مراسم به ضلع غربی انتقال یافت. تنها در شرایط استثنایی جوی این سنت تغییر خواهد کرد.

سخنرانی های تاریخی در مراسم تحلیف

- اولین سخنرانی مراسم تحلیف در ۳۰ آوریل ۱۷۸۹ در برابر بنای فدرال در نیویورک و در مقابل وال استریت اجرا شد.

- اظهارات ویلیام هنری هریسون در ۴ مارس سال ۱۸۴۱، با ۸۴۴۵ کلمه، طولانی ترین سخنرانی مراسم تحلیف بود. وی یک ماه بعد در اثر ابتلا به ذات الریه در گذشت. گفته می شود او به دلیل قرار گرفتن در معرض سرمای شدید و استخوان سوز در این مراسم به ذات الریه مبتلا شد.

- کلوین کوولیج اولین رییس جمهوری بود که سخنرانی شروع دولت خود را به طور زنده از رادیو پخش کرد. در سال ۱۹۴۹، سخنرانی هری ترومن برای اولین بار از تلویزیون پخش شد.

- جرج واشنگتن در مراسم تحلیف دوره دوم ریاست جمهوری خود در سال ۱۷۹۳، کوتاه ترین سخنرانی این مراسم را که تنها ۱۳۵کلمه بود ایراد کرد.

- در سال ۲۰۰۱ ، مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری برای اولین بار قطع شد. در آستانه پیروزی جنجال برانگیز جرج دبلیو بوش به مقام ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۰ دو معترض در محوطه ای که افراد دارای بلیط مراسم حضور داشتند، پلاکارد و پرچم های اعتراض آمیز حمل کردند و تا ۲۰ یاردی رییس جمهوری جدید نزدیک شدند.

- رابرت فراست، شاعر آمریکایی ۸۶ ساله برای مراسم تحلیف جان اف کندی شعر ویژه ای سروده بود و به دلیل نور شدید آفتاب قادر به خواندن آن از روی کاغذ نشد. او شعر را از حفظ خواند و به جای رییس جمهوری، آن را به آقای جان فینلی اهدا کرد.

- اندرو جانسون در مراسم تحلیف خود در سال ۱۸۶۵، با آبراهام لینکلن، پس از بهبودی از بیماری تیفوئید، سخنرانی بسیار نارسایی ایراد کرد. یک سناتور آن را بد شگون ترین رویداد تاریخ کشور خواند. این اظهارات توام با خشم در حالی ابراز شد که کشور در بحبوحه یک جنگ داخلی بود

XS
SM
MD
LG