لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور اروپا، گفت وضعيت امنيتی در منطقۀ حايل در گرجستان رضایتبخش نیست


دانیل فراید Daniel Fried معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور اروپا، روز گذشته از منطقۀ حايل در گرجستان بازدید کرد. وی که هفتۀ گذشته نمایندگی آمریکا را در گفتگوهای ژنو میان گرجستان و روسیه عهده دار بود می گوید، امنیت در مناطق حايل رضایتبخش نیست.

معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور اروپا می گوید، کاملاً روشن است که مردم در شرایط بسیار دشواری هستند که امنیت کافی وجود ندارد، احشام آنان به سرقت رفته و تجهیزاتشان را به یغما برده اند، امّا مردم همچنان در تلاشند تا شرایط زندگیشان را بازسازی کنند.

آقای فراید از شهرها و روستاهای اطراف گوری که در جنگ میان روسیه و گرجستان مورد اشغال نیروهای روسیه قرار گرفته بود، دیدن و با بعضی از افراد محلی که بعد از جنگ به خانه هایشان برگشته اند، گفتگو کرد. بیوه زنی که ساکن خانه ای ویران شده بود به وی گفت که دیگر امکان زندگی برای او در این خانه وجود ندارد و باید در پی سرپناه دیگری باشد.

آقای فراید، هفتۀ گذشته در گفتگوهای میان روسیه و گرجستان در ژنو شرکت داشت، که دستاورد مثبتی در بر نداشت. معاون وزارت خارجۀ آمریکا به خبرنگاران گفت، «آمریکا با همکاری اتحادیۀ اروپا و سازمان همکاریهای امنیتی اروپا از این مردم حمایت خواهد کرد تا آنان زنگیشان را در امنیت بازسازی کنند.» آقای فراید اضافه کرد آمریکا، بهبود شرایط امنیتی در منطقه را عامل کلیدی برای بازسازی مناطق جنگ زده می داند.

معاون وزیر خارجۀ آمریکا در این سفر همچنین با تعدادی از ناظران اتحادیۀ اروپا در منطقه ملاقات کرد. اتحادیۀ اروپا ۲۲۵ ناظر را پس از فروکش کردن جنگ میان گرجستان و روسیه، به منطقه فرستاده است.

رشد تنشهای چند ساله میان دو کشور همسایه به جنگ پنج روزۀ ماه اوت انجامید که البته نزدیکی گرجستان به آمریکا و تلاشهایی که برای عضویت آن کشور در پیمان آتلانتیک شمالی ، ناتو نیز در آغاز این درگیری بی تأثیر نبود. اوایل ماه جاری، نیروهای روسی از خاک گرجستان در حومۀ دو استان جدا شدۀ آبخاز و اوستیای جنوبی، خارج شدند امّا روسیه اعلام کرده ایت که قصد دارد حدود هفت هزار و شِش صد سرباز را در منطقه نگهدارد. روسیه پس از جنگ دو استان جدا شده از گرجستان را برسمیت شناخته است. فشار غرب و گرجستان بر آنست که روسیه پیمان آتش بسی را که به همت نیکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه میان طرفین به امضاء رسید، محترم شمرده و نیروهای خود را به مواضع قبل از شروع درگیری انتقال دهد.

XS
SM
MD
LG