لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

تظاهرکنندگان در سئول از واشنگتن خواستند کره شمالی را در فهرست کشور های حامی تروریسم باقی نگاه دارد


حدود ۷۰ فعال در نزدیکی سفارت آمریکا در سئول اجتماع کردند. گروه از واشنگتن میخواهد در تصمیم دو روز پیش خود تجدید نظر کند. آنها صراحتاً میخواهند کره شمالی کماکان در فهرست کشور های حامی تروریسم باقی بماند. آنها حتی سعی کردند عکسهائی از کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، را بسوزانند که با دخالت پلیس مواجه شدند.

پارک چن-سونگ، رئیس گروه موسوم به ائتلافِ شهروندی برای جلوگیری از توسعه اتمی کره شمالی ضمن ابراز تعجب از اقدام واشنگتن، گفت قرار بود فقط زمانیکه خلع سلاح پیونگ یانگ تکمیل شد، و اصلاحات ملموس در زمینه حقوق بشر مشاهده شد، نام آن کشور از فهرست حذف شود.

روز شنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک جلسه مطبوعاتی فوق العاده با ذکر جزئیات از توافقهای حاصله میان آمریکا و کره شمالی طی سفر کریستوفر هیل، مذاکره کننده این کشور به پیونگ یانگ خبر داد.

اقای مک کورمک سپس با ذکر اینکه اکنون پیونگ یانک شروط مقرر را پذیرفته با امضای وزیر خارجه آمریکا، نام آن کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف شد.

پاتريشیا مک نرنی، کفیل مدیرکل بخش امنیت بین المللی و تولید گسترش وزارت خارجه آمریکا، یادآور شد که علیرغم این تحول، کره شمالی کماکان تحت تحریمهای مختلف در زمینه تکنولوژی اتمی و موشک هستند.

تارو آسو، نخست وزیر ژاپن دیروز گفت که پرزیدنت بوش شخصاً با وی تلفنی در این خصوص صحبت کرده بود و این تصمیم بدین معنا نیست که دیگر اهرم فشاری برای ادامه مذاکرات در دست نیست.

نماینده کره جنوبی در مذاکرات ۶ جانبه نیز تدبیر واشنگتن را گامی بسوی ازسرگیری مذاکرات هر ۶ کشور میداند و کلید موفقیت این تصمیم را همکاری واقعی پیونگ یانگ در روند تأئید میداند.

جان بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، در مقاله ای که امروز در روزنامه وال استريت جورنال بچاپ رسیده گفته است اجرا، آزمون واقعی هر توافقیست و این امر بیش از هرموضوعی در زمینه کنترل تسلیحات صادق است.

بولتون با تصمیم جدید دولت پرزیدنت بوش موافق نیست و معتقد است که عواقبی ناخوشآیند برای آسیا والگوئی بد برای ایران خواهد بود. در روزنامه واشنگتن پست امروز، ویکتور چا، از توافق ایرادهای متعددی گرفته اما در پایان میگوید دولت آینده آمریکا دستکم روندی قابل اجرا آماده برای ادامه کار خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG