لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

کره شمالی برچيدن رآکتور اتمی را از سر ميگيرد و بازرسی برای راست آزمائی را مجاز می شناسد


کره شمالی ميگويد برچيدن تاسيسات اتمی يونگ بيونگ را از سر ميگيرد، و بازرسی های آمريکا و آژانس بين المللی انرژی اتمی را برای مميزی و راست آزمائی مجاز می شناسد.

وزير امورخارجه کره شمالی در اطلاعيه ای که امروز، يکشنبه، توسط خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر شد ميگويد پيونگ يانگ اين تصميم را در واکنش به اقدام واشنگتن در حذف نام کره شمالی از فهرست دولت های حامی تروريسم اتخاذ کرد.

کره جنوبی نيز ازاين اقدام دولت بوش استقبال کرد. نماينده کره جنوبی در مذاکرات شش کشوری راجع به برنامه اتمی کره شمالی امروز در سئول به خبرنگاران گفت با توافقی که حاصل شد اين مذاکرات مجددا به مسير اصلی خود بازميگردد.

آمريکا روز شنبه کره شمالی را از فهرست حاميان تروريسم، در ازای اطمينان از پای بندی آن کشور به مميزی و راست آزمائی حذف کرد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز شنبه گفت آمريکا آنچه را که برای مميزی برنامه خلع سلاح اتمی کره شمالی ميخواست به دست آورده است.

بموجب توافق اخير، کره شمالی نظارت بر برنامه های توليد پلاتونيوم و اورانيوم، و هرگونه فعاليت مرتبط با گسترش و اشاعه تسليحات اتمی را مجاز می شناسد. اين توافق همچنين به کارشناسان شش کشور درگير در توافق ، و نيز کارشناسان آژانس بين المللی انرزِ اتمی اجازه ميدهد که در اقدامات مربوط به مميزی و راست آزمائی مشارکت کنند.

XS
SM
MD
LG