لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

گزارش تحلیلی: سواحل شرقی سومالی؛ نقطه تنش میان دزدان دریایی و کشتی های باربری 


آلیشیا ریو، خبرنگار صدای آمریکا، نایروبی

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرده است کشتی های جنگی آمریکا به سواحل شرقی سومالی، محل نگهداری کشتی ربوده شده، اعزام شده اند. این کشتی که حامل بیش از ۳۰ تانک و تجهیزات نظامی دیگر است توسط دزدادن دریایی ربوده شده است.

گزارش های ضد و نقیضی پیرامون مقصد نهایی محموله این کشتی منتشر شده است. ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین، از اعلام تعداد کشتی های جنگی آمریکا در سواحل مرکز سومالی خودداری کرده است.

استفانی مورداک، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا می گوید چندین کشتی به یو اس اس هاوارد، ناوگان جنگنده در منطقه، پیوسته اند تا وضعیت ام وی باینا، کشتی ربوده شده و محموله حساس آن را از نزدیک دنبال کنند. مورداک می گوید: در حال حاضر چندین کشتی ناوگان پنجم به کشتی فاینا نزدیک شده اند و ضمن مشاهده آن از راه دور، با برقراری ارتباط با این کشتی وضعیت را زیرنظر دارند.

این کشتی آمریکایی که توسط خدمه اوکراینی اداره می شود، هفته گذشته درحالی که عازم بندر مومباسا درکنیا بود، توسط ۶۰ دزد دریایی سومالی که عملیات خود را از شهر مرکزی سومالی اجرا می کردند، ربوده شد.

دزدان دریایی ۲۰ خدمه اهل روسیه ، اوکراین و مولداوی در کشتی را به اسارت خود در آورده اند. در ضمن، ۳۳ تانک تی ٧۲ ساخت روسیه و تعداد بسیار زیادی تجهیزات خمپاره انداز، سلاح های ضد حمله هوایی و مهمات این کشتی نیز در اختیار دزدان دریایی قرار دارد.

دزدان دریایی به ازای آزادی خدمه و محموله کشتی ۲۰ میلیون دلار غرامت طلب کرده اند. به نظر می رسد این کشتی در ۱۱ کیلومتری ساحل شرقی سومالی لنگر انداخته باشد.

یکی از گروگان های اهل روسیه با اجازه دزدان دریایی با تلفن ماهواره ای با صدای آمریکا گفتگو کرد. وی که خود را ویکتور نیکولسکی معرفی کرده، گزارش های رسیده از مسکو مبنی بر درگذشت ولادیمیر کولوکوف، ناخدای روسی کشتی، به مرگ طبیعی را تایید کرد. نیکولسکی می گوید ناخدا به دلیل فشار خون بالا درگذشت و من در حال حاضر ناخدای کشتی هستم.
یک کشتی روسیه نیز عازم سومالی شده است.

انتقال تجهیزات نظامی و محموله کشتی به یکی از رهبران حزبی و قومی و یا اسلام گرایان وابسته به جنگجویان طالبان که از سال ۲۰۰۷ عامل شورش های خونباری علیه دولت سومالی مورد حمایت بوده اند نگرانی هایی پدید آورده است.

علی سوگول، سخنگوی دزدان دریایی مستقر در هارادهیر، به صدای آمریکا می گوید اعضای گروه وی به هیچ وجه قصد نگهداری و یا فروش محموله کشتی را ندارند. علی می گوید هدف نهایی دریافت غرامت است. وی می افزاید فقط دو راه وجود دارد، پرداخت غرامت و یا مشاهده مرگ همه خدمه کشتی.

دولت کنیا می گوید تانک ها و سلاح های نظامی را برای ارتش کشور خریداری کرده بود. مقامات کنیا مصرانه می گویند مقصد نهایی کشتی مومباسا بوده است.

اما اندرو موانگورا، سرپرست برنامه امدادی ملاحان، مستقر در مومباسا می گوید شواهدی وجود دارد که نشان می دهد محموله این کشتی عازم جنوب سودان بوده است. وی می گوید شواهد ثبت شده ما حاکی از آن است که از اکتبر سال گذشته ۴ کشتی با محموله های مشابه عازم جنوب سودان شده اند.

دولت جنوب سودان قویا خریداری و یا دریافت هر گونه جنگ افزار نظامی در سال گذشته را انکار کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG