لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

بانک های مرکزی بزرگ جهان برای رونق دادن به بازارهای متزلزل متحد شده اند


نگرانی از سقوط بازارهای مالی، بانک های مرکزی عمده جهان را به همکاری با يکديگر واداشته است.

بانک ها، با هدايت بانک مرکزی آمريکا، ميگويند صد ها ميليارد دلار به بازارهای مالی تزريق ميکنند. آنها اميدوارند اين اقدام به بازگرداندن اطمينان به سرمايه گذاران، که در روزهای اخير شاهد تنزل شاخص های عمده سهام بوده اند، کمک کند.

مقامات همچنين اميدوارند عرضه پول بيشتر، بانک ها را به قرض دادن به يکديگر، و نيز قرض دادن به بازرگانان و سرمايه گذاران تشويق کند. بدون سيستم قرض دهی، اقتصاد می تواند راکد شود.

بنظر ميرسد تزريق پول موجب بازگشت اطمينان به بعضی از سرمايه گذاران شده است. امروز شاخص های سهام در اروپا و آمريکا در معاملات نيم روز سير صعودی داشت و بسياری از آنها بيش از يک درصد بالا رفت.

پرزيدنت بوش سعی کرد در سخنرانی تلويزيونی اش از کاخ سفيد ، با ارائه فهرستی طولانی از اقداماتی فوق العاده که دولت برای کمک به بازارها انجام داده است سرمايه گذاران نگران و مضطرب را آرام کند.

اما مقامات در روسيه امروز نيز معاملات را در دو بازار عمده سهام متوقف نگاه داشتند. شاخص سهام در توکيو در پائين ترين سطح طی سه سال اخير بود. در چين مقامات برای ايجاد ثبات در اقتصاد کشور وارد عمل شده اند.

پرزيدنت بوش برنامه سفر امروزش را به دو ايالت فلوريدا و آلاباما لغو کرد تا با مشاوران اقتصادی اش مشورت و تبادل نظر کند.

برغم نشانه های حاکی از کاهش بعضی نگرانی ها پس از تزريق پول به بازارهای مالی، بسياری از سرمايه گذاران نگران آنند که کدام بانک بزرگ ديگر ممکن است در آستانه ورشکستگی باشد.

گزارش شده است که يکی از بزرگترين بانک های وام مسکن بنام Washington Mutual برای فروش آماده شده است.

در همين حال سهام دو شرکت بزرگ سرمايه گذاری، يکی Goldman Sachs و ديگری Morgan Stanley ديروز بيش از پانزده درصد کاهش يافت.

XS
SM
MD
LG