لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

آيک در مسير ويرانگری به سوی هوستون بخش عمده ای از گالوستون را زير آب برد


طوفان دريائی آيک با باد و بورانی شديد در ايالت جنوبی تکزاس، در مسير و پيشروی خود به سوی هوستون چهارمين شهر بزرگ آمريکا، بسياری از خانه ها و کسب و کارها را زير سيل برد، برق را برای صد ها هزار نفر قطع کرد و انبوهی از ويرانی بجا گذاشت.

بنا به گزارش ها بيش از سه ميليون نفر در سواحل جنوبی آمريکا درخليج مکزيک ، از گالوستون تا هوستون، بی برق مانده اند. مقامات ميگويند ممکن است چند هفته طول بکشد تا برق رسانی از سر گرفته شود.

مقامات عمليات نجات و امداد را در مناطقی شروع کرده اند که آيک در ساعات اوليه و هنگامی که سرعت بادهای درونی آن به صد و هفتاد و پنج کيلومتر در ساعت ميرسيد آن مناطق را پوشانده بود.

تصاوير تلويزيونی بامداد امروز، شنبه، بخش هائی گسترده از گالوستون را نشان ميداد که زير آب است، و بعضی از ساختمانها و شبکه های برق رسانی زير فشار باد و باران فرو ريخته اند .

هواشناسان گفته بودند سکنه نوار ساحلی تکزاس ممکن است با امواجی عظيم و کوبنده، و سيل آب هائی به ارتفاع شش متر مواجه شوند.

پرزيدنت بوش طوفان دريائی آيک را طوفانی عظيم توصيف کرد که موجب آسيب هائی عمده شده است .

پرزيدنت بوش در اطلاعيه ای که کاخ سفيد بامداد امروز منتشر کرد گفت مايک چرتوف وزير امنيت داخلی را برای کمک به مقامات محلی و عمليات امدادی روانه منطقه ساخته است.

پرزيدنت بوش همچنين گفت برای جبران کمبود توليد نفت و بنزين در خليج مکزيک محدوديت های محيط زيستی در مورد واردات بنزين را لغو کرده است.

با اينحال قيمت بنزين در سراسر آمريکا از بيم کمبود عرضه رو به افزايش گذاشته است.

هوستون کمکاکان زير باد و بوران شديد آيک است، اما هواشناسان ميگويند اين طوفان دريائی با پيشروی به سوی مناطق شمالی و شرقی قدرت ويرانگری خود را از دست ميدهد.

درهمين حال مقامات شهر گالوستون ميگويند دهها هزار نفر از سکنه از عمل کردن به دستور تخليه امتناع کرده اند. امداد گران که ديشب مجبور شدند عمليات امدادی را به سبب بدی فوق العاده وضع هوا متوقف کنند ميگويند نگران کسانی هستند که در گالوستون و شهرهای مجاور به دستورهای تخليه عمل نکردند.

مقامات با توجه به وسعت طوفان دريائی آيک، که معادل وسعت ايالت تکزاس است، به سکنه مسيری به طول صدها کيلومتر در نوار ساحلی آمريکا در خليج مکزيک، از تکزاس تا لوئيزيانا، هشدار داده بودند.

مايکل چرتوف وزير امنيت داخلی آيک را طوفانی بالقوه خطرناک و فاجعه بار توصيف کرد.

مرکز آمار تخمين زده است سيزده ميليون نفر در صد و سی و دو منطقه شهری در حاشيه نوار ساحلی خليج مکزيک به نوعی با طوفان دريائی آيک سروکار پيدا ميکنند.

XS
SM
MD
LG