لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

صدها هزار نفر از مردم تگزاس بخاطر توفان دريائی آيک منازل خود را ترک کردند


با نزديک شدن توفان استوايی آيک به جنوب ايالات متحده، صدها هزار نفر از مردم ساکن سواحل ايالت تگزاس منازل خود را ترک کرده و به نقاط دور از آب پناه بردند.

مقامات ايالت تگزاس به يک ميليون شهروندی که در کناره خليج مکزيک زندگی می کنند هشدار داده بود که آن نواحی را تخليه کنند.

آيک هم اکنون خليج مکزيک را با سرعت ١٦٠ کيلومتر در ساعت در مينوردد و در اين ساعت توفان دريائی درجه دو طبقه بندی شده است. احتمال می رود باد های شديد و موج های بسيار بلند آيک در شهر های ساحلی ايجاد سيل و خسارت کند.

توفان استوايی آيک که بخش هايی از کوبا را ويران کرد و ٨٠ کشته و خسارت بسيار در مسير خود به جای گذاشت از آب های گرم خليج مکزيک انرژی می گيرد و انتظار می رود بامداد روز شنبه به نواحی ساحلی تگزاس بين شهرهای هوستون و کرپس کريستی، برخورد کند.

برخی هواشناسان پيش بينی می کنند آيک به يک توفان دريايی هولناک که از لحاظ شدت در رديف توفان های درجه ٤ طبقه بندی شده است و با باد هايی به سرعت ٢١١ کيلومتر در ساعت تبديل خواهد شد.

چنين توفانی قادر خواهد بود موج هايی به ارتفاع يک متر تا پنج ونيم متر در نواحی ساحلی تگزاس بين کرپس کريستی و گلوستون، ايجاد کند .

امواج بلند در خليج گلوستون خواهد توانست در شهر هوستون نيز ايجاد سيل کرده و به مناطقی که بزرگترين پالايشگاه نفت ايالات متحده و همچنين مرکز فضايی جانسون ناسا در آن قرار دارند صدمه بزند.

مقامات تگزاس دستور به تخليه ٤ بخش در جنوب و شرق هوستون را داده اند و خارج کردن سالمندان و بيماران آغاز شده است.

السا مانز هماهنگ کننده تخليه سالمندان و بيماران درکرپس کريستی می گويد «ما از مردم می خواهيم که هر چه زود تر شهر را ترک کنندواينجا خواهيم ماند تا آخرين نفراز شهر خارج شود.»

مقامات شهر گلوستون می گويند امکان دارد امواجی به ارتفاع يک تا دو متر موجب سيل در نواحی غربی شهر شود و در نتيجه شهردار گلوستون از مردم خواسته است آن نواحی را تخليه کنند.

در همين حال نگرانی از صدمه به عمليات پالايش نفت در تگزاس وجود دارد.

٢٦ پالايشگاه نفت که در نواحی ساحلی تگزاس بنا شده اند قابليت مقاومت در مقابل باد های شديد را دارند ولی سيل و يا قطع برق می تواند مانع توليد روزمره آن ها و بالارفتن قيمت بنزين شود.


XS
SM
MD
LG