لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

اوباما نامزدی تاريخی رياست جمهوری را با انتقادی شديد از رقيب پذيرفت


باراک اوباما با پذيرفتن نامزدی حزب دمکرات برای احراز مقام رياست جمهوری آمريکا مبارزه ای دو ماهه را برای رفتن به کاخ سفيد به عنوان نخستين آمريکائی آفريقائی تبار شروع کرده است.

سناتور اوباما، و شريک انتخاباتی اش، سناتور جو بايدن، امروز، جمعه، در آستانه سفری با اتوبوس به ايالت های صحنه مبارزات عمده ، راهی ايالت پنسيلوانيا در شرق آمريکا شدند.

اوباما، پنجشنبه شب در آخرين شب کنوانسيون ملی حزب دمکرات در دنور، در مقابل جمعيتی هشتاد هزار نفری از حاميانش قول تحول و دگرگونی داد، و تفاوت هائی عمده را با رقيب جمهوريخواه اش، سناتور جان مک کن ترسيم و ارائه داد.

اوباما در سخنرانی اش ، با عرضه سياست هائی مشخص گفت مک کين فقط ادامه دهنده سياست هائی است که وی آنها را سياست های شکست خورده پرزيدنت بوش توصيف کرد.

اوباما گفت مک کين بيش از نود درصد اوقات به حمايت از سياست های پرزيدنت بوش رای داده است.

اوباما قول داد جنگ عراق را مسئولانه تمام کند و جنگ عليه القاعده و طالبان را به سر انجام برساند.

اوباما از مک کين برای حمايتش از جنگ عراق بجای تاکيد بر دستگيری اوسامه بن لادن رهبر القاعده انتقاد کرد.

اوباما راجع به مسائل داخلی قول داد ماليات ها را برای خانواده هائی که کار ميکنند، کاهش دهد، معافيت های مالياتی را برای شرکت هائی که مشاغل را به خارج از آمريکا می برند ملغی کند، و اتکای آمريکا را به نفت خاورميانه از بين ببرد.

ستاد انتخاباتی مک کين سخنرانی اوباما را گمراه کننده و مغاير با کارنامه اوباما دانست، که نخستين دوره سناتوری را می گذاراند.

سخنرانی اوباما مصادف با چهل و پنجمين سالگرد سخنرانی مارتين لوترکينگ پرچمدار جنبش حقوق مدنی در باره تساوی نژادی بود، که به سخنرانی آرزوی رويائی من شهرت دارد.

جمعيت ، پيشتر ويديوئی را تماشا کرده بود که برای قدردانی و ادای احترام به کينگ پخش شد، و پسر و دختر اين رهبر فقيد حقوق مدنی سخنرانان آن بودند.

ال گور معاون سابق رياست جمهوری آمريکا، که انتخابات هشت سال پيش را به جرج بوش باخت نيز جزو سخنرانان جلسه پايانی کنوانسيون بود. وی به جمعيت گفت انتخاب مک کين به رياست جمهوری به معنای ادامه سياست های بوش ، چينی است.

جمهوريخواهان کنوانسيون ملی خود را هفته آينده در شهر سنت پل در ايالت مينه سوتا برگزار ميکنند، و مک کين در آنجا رسما نامزد حزب برای احراز مقام رياست جمهوری خواهد شد.

XS
SM
MD
LG