لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

مک کين يک زن را شريک انتخاباتی خود کرد


جان مک کين کانديدای رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه ، سارا پيلين، فرماندار ايالت آلاسکا را به عنوان شريک انتخاباتی خود برای نامزدی معاونت رياست جمهری برگزيده است ، که چهره ای نسبتا ناشناس محسوب ميشود.

مک کين اين گزينش را امروز، جمعه، در يک ميتينگ انتخاباتی در شهر ديتون درايالت اوهايو ، و در آستانه کننوانسيون ملی حزب جمهوريخواه اعلام کرد که هفته آينده برگزار ميشود.

مک کين از خانم پيلين به عنوان شريکی درست و معتقد به اصولی قوی ياد کرد که روحيه ای مبارز ولی با گذشت و شفقت دارد.

پيلين، که در مسائل اقتصادی و اجتماعی يک محافظه کار شناخته ميشود، چهل و چهار سال دارد، و مخالف سقط جنين و ازدواج همجنس هاست.

پيلين، که به شکار، ماهيگری و طبيعت علاقه دارد، حامی حقوق دارندگان اسلحه است.

پيلين در مقام فرمانداری يک ايالت غنی از ذخائر نفت و گاز در انجمن ملی فرنانداران، رياست کميته منابع طبيعی را بر عهده دارد.

پيلين برای حفاری های نفتی در مناطق طبيعی حفاظت شده قطب شمال تبليغ ميکند.

پيلين در اين هفته قانونی را راجع به يک خط لوله گاز طبيعی امضاء کرد که بهره برداری از منابع رد منطقه شمالی آلاسکا را ممکن ميکند.

پيلين پنج فرزند دارد که بزرگترين آنها روز يازدهم سپتامبر سال گذشته، در ششمين سالگرد حملات تروريستی به آمريکا، برای خدمت در ارتش ثبت نام کرد. کوچکترين فرزندش، که با عوارض عقب ماندگی موسوم به Downs syndrome روبروست، متولد اوايل سال جاری است.

همسرش، تاد، يک بومی آلاسکائی است، که در خط توليد يک حوزه نفتی BP کار ميکند، و چهار بار در مسابقه دواندن سگ های سورتمه کش مقام نخست را کسب کرده است.

در تاريخ آمريکا اين دومين باری است که يک زن وارد صحنه مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری آمريکا ميشود. جرالدين فراررو، از حزب دمکرات، در انتخابات رياست جمهوری سال ۱۹۸۴ نامزد معاونت رياست جمهوری بود، اما برنده نشد.

پيلين در مبارزات انتخاباتی امسال، تنها کانديدای فرماندار است. مک کين، و باراک اوباما و شريک انتخاباتی او، جوبايدن، هر سه سناتور هستند.

پیلین خود را اصلاح طلبی توصیف کرد که در برابر مسائل سیاسی عادی می ایستد. او گفت مردم امریکا شایسته داشتن رهبران سیاسی هستند که برای خدمت به رفاه عمومی وضع فعلی را به چالش بگیرند.

باراک اوباما رقیب دمکرات مک کین از این گزینش انتقاد کرد و گفت او شهردار سابق یک شهر ۹ هزار نفری را که تجربه ای در سیاست خارجی ندارد انتخاب کرده است.

برخی از ناظران می گویند انتخاب پیلین ، با توجه به این که او تجربه ای در امور کشور ندارد، با خطر سیاسی عظیمی برای مک کین همراه است.

با این حال، دست اندرکاران مبارزات انتخاباتی مک کین یاد آور شدند پیلین، بعنوان فرماندار، گارد ملی آلاسکا را هدایت می کند و گفتند او بعنوان مادر یک سرباز، می فهمد که کشور را چگونه باید رهبری کرد.

ستاد انتخاباتی مک کين اميدوار است بتواند حاميان هيلاری کلينتون را جذب کند، که در تاريخ مبارزات انتخاباتی آمريکا ، در مقام يک زن، امسال موفق ترين مبارزات را انجام داد.

پيلين که متولد ايالت غربی آيداهوست، در سال ۱۹۸۴ ، در مسابقه ملکه زيبائی آلاسکا مقام دوم را کسب کرد . پيلين قبل از آنکه به فرمانداری آلاسکا انتخاب شود، عضو انجمن شهر و شهردار بود.


کنوانسيون ملی حزب جمهوريخواه هفته آينده برگزار ميشود.

XS
SM
MD
LG