لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۴

گزارش : آیا با کنوانسیون حزب دموکرات فصل جدیدی در تاریخ آمریکا شروع می شود؟


از: پریچهر فرزام

گزینش سناتور باراک اوباما برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی حزب دموکرات بی شک برای میلیونها نفر از شهروندان آمریکایی یک نقطه شروع قابل ملاحظه است. اکنون وی در مقام نخستین آمریکائی آفریقائی تبار برگزیده از سوی یکی از احزاب سیاسی بزرگ آمریکا، بار سنگینی را بر شانه های خود دارد. باراک اوباما آرمان ها و رؤیاهای بسیاری را با خود دارد. آرمان آنانی را که بر این گمان بوده اند که ریاست جمهوری تنها به مردان سفید پوست اختصاص یافته است.

بی شک سناتور اوباما بخش مهمی از تاریخ ایالات متحده را در کتاب های تاریخ آمریکا به خود اختصاص داده است، اما اگر سناتور بخواهد یک فصل را در این کتابها ویژه خویش کند، آن دیگر به خود وی و راه درازی که در پیش دارد بستگی خواهد داشت.

حضور سناتور جو بایدن در کنار سناتور اوباما به عنوان معاون در برگه انتخاباتی وی میتواند در پیروزی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز چهارم نوامبر آینده بسیار مؤثر باشد، با این همه این خود سناتور اوباماست که باید راًی دهندگان آمریکائی را قانع کند که در مقام فرماندهی کل قوا شخصاً آماده رویاروئی با هر حادثه مهم داخلی و خارجی به ویژه در زمینه امنیت ملی است.

چگونگی مسئله امنیت ملی با توجه به موضع اخیر روسیه نسبت به جمهوری گرجستان روز به روز بیشتر میشود و حتی ممکن است اهمیت آن برای راًی دهندگان آمریکائی بپای مسئله حساس اقتصادی نیز برسد.

گروه راًی دهندگان سرنوشت ساز متشکل از راًی دهندگان مستقل و راًی دهنگانی هستند که هنوز تصمیم خود را برای انتخاب نامزد مورد نظرشان نگرفته اند. راًی گروه اخیر که به راًی های شناور شهرت دارد، از اهمیت ویژه ای در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری آمریکا برخوردار است.

بنابر نوشته روزنامه The Boston Globe در روز پنجشنبه بیست و هشتم ماه جاری میلادی، در آخرین نظر سنجی مشترک شبکه خبری CNN/Opinion Research Corp که روز چهارشنبه بیست و هفتم ماه حاری میلادی منتشر شده است ۶۰ در صد از راًی دهندگان آمریکائی بر این باورند که سناتور مک کین بهتر توانائی رویاروئی با تروریسم را دارد و تنها ۳۶ در صد آنان سناتور اوباما را برای این امر توانا شمرده اند. نظرخواهی ای که در ماه گذشته برای سناتور مک کین ۵۶ در صد و برای سناتور اباما ۴۱ در صد بوده است. با این همه و با توجه به برگزاری کنوانسیون حزب دموکرات انتظار میرود که در صد طرفداری راًی دهندگان آمریکائی از سناتور اباما در نظر سنجی های سراسری بیشتر شود.XS
SM
MD
LG