لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

در آستانه گشايش کنگره حزب دموکرات همه چشم ها به اوباما دوخته شده است


امروز، دوشنبه، در دنور کلرادو همايش ملی حزب دموکرات گشايش مييابد و تا چند روز ديگر نامزد رياست جمهوری حزب رسما اعلام خواهد شد اما مشکل می توان تصور کرد که چگونه در طول ٤ سال صحنه سياسی اجتماعی کشور چنين تغيير کرده است.

هنگامی که باراک اوباما در همايش ملی حزب دموکرات در بوستون در سال ٢٠٠٤ سخنرانی گيرا و موثری را ايراد کرد شمار کمی از آمريکاييان با او آشنايی داشتند. او سناتور جوانی از ايالت ايلينوی بود که تلاش می کرد به سنای ايالات متحده راه يابد ولی برغم چهره ناآشنای او، اين سخنرانی حزب دموکرات را شيفته او ساخت و راه را برای درخشيدن اين ستاره سياسی گشود.

اين بار که باراک اوباما در همايش ملی حزب دموکرات سخنرانی کند قطعاً يکی از لحظات تاريخی سياسی اين کشور خواهد بود.

آقای اوباما اولين سياهپوستی خواهد بود که در ٢٨ ماه اوت نامزدی حزب دموکرات را برای مقام رياست جمهوری ايالات متحده خواهد پذيرفت و نمی توان انکار کرد که شانس بسيار زيادی نيز برای رهبری آينده اين کشور دارد.

الن ليچمن که يک تاريخدان است نامزدی يک سياهپوست برای مقام رياست جمهوری را تحول عظيم تاريخی می خواند و می گويد توجه ملت آمريکا به سخنرانی باراک اوباما در همايش حزب دموکرات شايد به همان اندازه باشد که سخنرانی تاريخی جان اف کندی در سال ١٩٦٠.

در واقع هنگامی که سناتور اوباما سخنرانی خود را در روز 5 شنبه ايراد کند او صفحه جديدی از تاريخ کشور را خواهد گشود.

آقای اوباما در يک استاديوم عظيم رو باز فوتبال که گنجايش 75 هزار نفر را دارد سخنرانی خواهد کرد و نه درمرکز همايش دنور.
او اولين نامزد رياست جمهوری پس از کندی خواهد بود که سخنرانی خود را در يک فضای عظيم ايراد می کند.
جان اف کندی در همايش حزبی سال ١٩٦٠ در يک استاديوم ورزشی در لوس انجلس در حضور ١٠٠ هزار نفر سخنرانی کرد.

الن ليچمن می گويد ستاد انتخاباتی آقای اوباما دقيقا می خواهد دوران جان اف کندی را يادآوری کند ولی او نمی خواهد فقط کندی ديگری باشد بلکه در نظر دارد نقش خود را در سياست کشور پايه گذاری کند ولی قطعا افسون و خاطره کندی به او کمک خواهد کرد.

سخنرانی سناتوراوباما با سالگرد سخنرانی تاريخی ديگری نيز همزمان است. ٤٥ امين سالگرد سخنرانی مارتين لوتر کينگ رهبر مبارزات مدنی ايالات متحده که در واشنگتن دی سی ايراد شد.

گرچه هم زمانی سخنرانی آقای اوباما با سالگرد اين سخنرانی های تاريخي/ توجه بسياری را جلب می کند ولی نهايتا موفقيت اين همايش حزبی بستگی به توان اين سناتور جوان دارد که بتواند نسل جديدی از آمريکاييان را به هيجان آورد و روح تازه ای در صحنه سياسی اين کشور بدمد.
کاری که جان اف کندی و مارتين لوتر کينگ به خوبی از عهده آن بر آمدند و تاريخ ساز يک ملت شدند.

پس از هشت سال رياست جمهوری پرزيدنت بوش ، جنگ عراق و شرايط اقتصادی دشوارفعلی، حزب دموکرات مشتاقانه برای يک تغيير عمده تلاش می کند و يکی از چالش های اين حزب متقاعد کردن مردم است که که اين همايش نه يک همايش حزبی بلکه ملی است و به نظر می رسد باراک اوباما ستاره پيروزی اين حزب باشد.

XS
SM
MD
LG