لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

گرجستان: نشانه ای از عقب نشینی و خروج نیروهای روسی به چشم نمی خورد


گزارشهای رسیده از گرجستان نشانه های کوچکی از خروج نیروهای روسی از آن کشور دارد. این درحالیست که مقامات روس اصرار دارند عقب نشینی سربازان از قلمرو گرجستان، آغاز شده است. یک سخنگوی وزارت کشور گرجستان امروز به خبرگزاری فرانسه گفت، هنوزهیچ نشانه ای از تحرکٍ نیروهای روسی در گرجستان، بچشم نمی خورد.

روسیه که قول داده بود نیروهایش از ظهر روز دوشنبه، عملیات خروج از گرجستان را آغاز کنند، بر اجرای این عهد اصرار دارد. یک فرمانده روسیه می گوید نیروهای روسی در حال انتقال از داخل خاک گرجستان به اوستیای جنوبی هستند.

نمایندۀ دائمی روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، امروز به رادیو فرانسه گفت خروج نیروهای کشورش از گرجستان آغاز شده، امّا تکمیل آن، چند روز بطول می انجامد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا امروز اعلام کرد، روسیه توافق کرده است که بیست دیدبان نظامی درناحیۀ اوستیای جنوبی مستقر شوند. این سازمان درانتظار پاسخی ازگرجستان برای اعزام این افراد به آن منطقه است.

در اجرای بخشی از مفاد موافقتنامۀ آتش بس، امروز طرفین، اسرای جنگی خشونتهای دو هفتۀ گذشته را مبادله کردند. یک مقام دولت گرجستان گفت پنج سرباز روسی با پانزده سرباز گرجستان امروز در دهکدۀ ایگوتی مبادله شدند.

درگیری میان نیروهای گرجستان و روسیه در اوایل ماه جاری، پس از آن آغاز شد که گرجستان نیروهای خود را به استان جدا شدۀ اوستیای جنوبی اعزام کرد.

هدف گرجستان از این اقدام بازگرداندن منطقۀ اوستیای جنوبی به حیطۀ تحت کنترل تفلیس بود امّا این عمل با واکنش شدید روسیه روبرو شد و آن کشور تانکها و سربازان خود را به بهانۀ حمایت از شهروندان روسی روانۀ منطقۀ اوستیای جنوبی کرد.

نیروهای روسی نه تنها کنترل اوستیای جنوبی را دردست گرفتند، بلکه قسمتهایی از گرجستان را نیز به تصرف خود در آورده و تا سی و پنج کیلومتری تفلیس، پایتخت گرجستان نیز، پیش رفتند.

در حال حاضر چند شهر گرجستان از جمله بندر اصلی پوتی در دریای سیاه و شاهراههای اصلی گرجستان در کنترل نیروهای روسی قرار دارد. در حالیکه رهبران غربی واکنش روسیه به اقدام گرجستان را بی تناسب خوانده اند، روز دوشنبه، دیمیتری مِدوِدف، رَئیس جمهوری روسیه به مقامات گرجستان هشدار داد که آنها با مجازات هایی بخاطر این تعدی و نسل کُشی، روبرو هستند

میخائیل ساکاشویلی، رَئیس جمهوری گرجستان، اعلام آمادگی کرده بود به محض خروج نیروهای روسی از کشورش، حاضر است با مسکو گفتگو کند. بنظر می رسد روسیه می خواهد بخشی از سربازان خود را بعنوان نیروهای حافظ صلح در بخشهای اشغالی حفظ کند امّا آقای ساکاشویلی روز گذشته گفت، گرجستان هرگز حاضر نخواهد شد بخشی از قلمرو خود را واگذار نماید رَئیسِ جمهوریِ گرجستان می افزاید، روسها حیطۀ اشغال خود را گسترش داده و شهر آخالگوری را که هرگز در گذشته تحت کنترل جدایی طلبان اوستیا نبوده، تصرف کرده اند.

در این حال روز گذشته ، برای گرامیداشت یاد دو خبرنگار گرجی که درحومۀ شهر تسخین والی در اوستیای جنوبی، کشته شدند، مراسمی درتفلیس برگزار شد. آین دو خبرنگار درحال فیلمبرداری از صحنه های نبرد در روز نهم ماه اوت، جان باختند.

XS
SM
MD
LG