لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

مدويدف ميگويد دو استان جدائی طلب هرگز نخواهند پذيرفت بخشی از گرجستان باشند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه ايالات متحده ميگويد براساس پيمان آتش بس بين روسيه و گرجستان، سربازان روسيه می بايد فورا از گرجستان خارج شوند.

وزير امورخارجه ايالات متحده اين سخنان را روز جمعه در يک کنفرانس خبری مشترک با ميخائيل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان، در تفليس ايراد کرد.

خانم رايس دگر باره بر حمايت ايالات متحده از گرجستان و دولت دموکراتيک آن تأکيد گذاشت و از روسيه خواست تماميت ارضی گرجستان را محترم شمارد.

خانم رايس در يک کنفرانس مطبوعاتی مشترک تاييد کرد ميخائيل ساکاشويلی پيمان آتش بسی را که با ميانجيگری فرانسه تهيه شده امضاء کرده ولی روسيه آن پيمان را محترم نشمرده و آن را نقض کرده است.

خانم رايس گفت «حمله روسيه به گرجستان تاثير عميقی بر رابطه آن کشور با همسايگان آن و جامعه جهانی داشته و خواهد داشت ولی هدف امروز ما خروج سريع نيرو های آن کشور از گرجستان است.»

ميخائيل ساکاشويلی نيز گفت که در پی ميانجيگری فرانسه او فقط با يک آتش بس موقت موافقت کرده است.

آقای ساکاشويلی گفت «ما تحت حمله و اشغال روسيه هستيم و من می بايد تأکيد کنم که اين فقط يک آتش بس موقت است و نه يک قرارداد قطعي. ما هيچگاه تسليم نخواهيم شد و استقلال و آزادی خود را از دست نخواهيم داد. ما هرگز بخشی از کشور خود را از دست نمی دهيم. آزادی برای تمامی گرجستان و تمامی اقوام آن برقرار خواهد بود.»

سخنان آقای ساکاشويلی چند ساعت پس از اين که پرزيدنت بوش روسيه را به ارعاب گرجستان متهم کرد ارائه شد.

پرزيدنت بوش گفت «اعمال روسيه در چند روز اخير به اعتبار آن کشور و رابطه اش با ملت های آزاد جهان لطمه زده است. در قرن بيست و يکم، قلدری و ارعاب شيوه قابل قبول اجرای سياست خارجی نيست.»

براساس پيمان آتش بس، روسيه و گرجستان می بايد نيرو های خود را به مواضع قبل از آغاز برخورد اخير بازگردانند. ايالات متحده همچنين پيشنهاد کرده ديده بانان بين المللی برقراری آتش بس را تحت نظر داشته باشند.

دميتری مدويدف رييس جمهوری روسيه گرچه با اين پيشنهاد مخالفت نکرده ولی ادعا می کند ساکنان اوستيای جنوبی و آبخاز، دو استان جدايی طلب گرجستان، هرگز نخواهند پذيرفت که بخشی از گرجستان باشند.

و اين در حالی است که ميخائيل ساکاشويلی روسيه را متهم می کند ماه ها است برای حمله به گرجستان برنامه ريزی کرده است.

XS
SM
MD
LG