لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۳

فرانسه ميگويد روسيه قول داده است ظهر دوشنبه خروج از گرجستان را شروع کند


فرانسه ميگويد دميتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه قول داده است که نيروهای روسی ظهر دوشنبه خروج از گرجستان را آغاز ميکنند.

دفتر نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه ميگويد اين تعهد خروج در تماس تلفنی روز شنبه رهبران فرانسه و روسيه داده شد. دفتر آقای سارکوزی ميگويد رهبر فرانسه به آقای مدويدف در باره عواقبی جدی، در صورت امتناع مسکو از به اجرا گذاشتن موافقتنامه آتش بسی که روز شنبه امضاء شد، هشدار داد.

سربازان روسيه روز شنبه عقب نشينی از شهر ايگوئتی را، که با تفليس پايتخت گرجستان فقط پنجاه کيلومتر فاصله دارد، شروع کردند.

در واشنگتن، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفت موافقتنامه آتش بس خواستار بازگشت سربازان دو طرف به مواضعی است که تا قبل از وقوع خصومت ها در روز هفتم اوت، در کنترل آنها بود. خانم رايس گفت آتش بس ماندن تعدادی محدود از صلحبانان روسی را بطور موقت در بعضی از مناطق تا وقتی که ناظران اروپائی وارد و مستقر شوند، مجاز می شناسد. باينحال خانم رايس گفت موافقتنامه آتش بس به روسها اجازه بستن شاهراه اصلی شرقی-غربی گرجستان، و يا رفتن به مناطق شهری و مسکونی گرجستان را نميدهد.

در تفليس، ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان بارديگر تاکيد کرد که آن کشور از هيچ بخشی از قلمرو خود صرفنظر نخواهد کرد، که بنظر ميرسد اشاره ای به مناطق انشعابی طرفدار روسيه در اوسيتيای جنوبی و آبخاز است. وی با حضور آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان صحبت ميکرد که به تفليس رفته بود. ديپلمات های روسيه گفته اند آن کشور هيچگاه جمعيت روس زبان در آن مناطق را رها نخواهد کرد

دولت های غربی در چارچوب موافقتنامه ای که هفته گذشته به امضای رئيس جمهوری روسيه و همتای گرجستانی او ميخائيل ساکشويلی رسيد فشار به مسکو را برای فراخوانی نيروهايش افزايش داده اند . آمريکا و فرانسه روسيه را به بی اعتنائی به موافقتامه متهم کرده اند .

جنگ ميان سربازان گرجستان و جدائی طلبان در ناحيه انشعابی اوسيتيای جنوبی گرجستان قريب دو هفته پيش رخ داد. نيروهای گرجستان ميگويند در واکنش به شليک روسها وارد عمل شدند. روسيه که هفته گذشته وارد اين جنگ شد ميگويد برای حفاظت از اتباعش در اوسيتيا عمل کرده است. ارتش آمريکا و آژانس امور آوارگان در سازمان ملل متحد، هردو قول داده اند برای کمک به قريب صد و بيست هزار نفری که در جنگ آواره شده اند، مايحتاج بيشتری به گرجستان بفرستند.

XS
SM
MD
LG