لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

ادامه جنگ روسيه و گرجستان و گسترش درگيری ها به منطقه آبخازيا


گرجستان می گويد نيروهايش را از مرکز استان جدايی طلب اوسيتيای جنوبی خارج کرده است، و آن بخش اکنون در کنترل نيروهای روسی است. در همين حال فرمانده نيروهای حافظ صلح روسيه در اوسيتيا امروز، دوشنبه، گفت که گرجستان کماکان تسخينوالی، مرکز اوسيتيای جنوبی، را هدف آتشبارهای خود قرار ميدهد.

تلويزيون روسيه روز شنبه فيلمی از شورشيان جدايی طلب آبخازيا را پخش کرد که چريک های آبخاز را در حال آماده شدن برای اجرای عمليات نظامی نشان می داد.

روسيه در حمايت از شورشيان جدايی طلب منطقهء آبخازيا، و برای جلوگيری از سلطهء مجدد تفليس بر اوسيتيای جنوبی، نزديک به ده هزار سرباز به جمهوری گرجستان اعزام کرده است. روسيه همچنين ناوهای جنگی خود را در سواحل دريای سياه مستقر کرده است تا نگذارد اسلحه و تجهيزات نظامی به گرجستان وارد شود.

دولت مرکزی گرجستان پنجشنبه شب نبرد عليه شورشيان استان اوسيتيای جنوبی را آغاز کرد، که دامنهء درگيری به سرعت به ديگر منطقهء جدايی طلب يعنی آبخازيا در شمال غربی گرجستان نيز کشيده شد. جدايی طلبان با برخورداری از پشتيبانی دولت روسيه، و با استفاده از سلاح ها و تجهيزات روسی، به نبرد برای استقلال از گرجستان ادامه می دهند.

وزير خارجه آبخازيا روز شنبه اعلام کرد نيروهای آبخازيا برای بيرون راندن نظاميان گرجستان از «کودوری گورژه،» آن منطقه را هدف حملات هوايی و خمپارهای خود قرار داده اند.

گزارش های ضد و نقيضی از تلفات جنگ ميان نيروهای دولتی گرجستان با شورشيان جدايی طلب منتشر شده است: وزير خارجهء گرجستان می گويد يکصد و پنجاه نفر در جنگ کشته شده اند؛ اما روسيه تعداد کشته شدگان را يکهزار و پانصد نفر اعلام کرده است.

آبخازيا و اوسيتيای جنوبی سال ١٩٩١ پس از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی سابق، استقلال خود را از گرجستان اعلام کردند، و خواستار شناسايی جهانی شدند؛ اما دولت ها و سازمان های بين المللی تا کنون از اين شناسايی سرباز زده و هر دو منطقه را پاره ای از کشور گرجستان می دانند. مذاکرات چهارجانبه با حضور نمايندگان گرجستان، اوسيتيای شمالی و جنوبی و روسيه برای تعيين سرنوشت آن استان تا کنون به نتيجه نرسيده است.

دولت گرجستان نيروهايش را از اوسيتيای جنوبی خارج کرده است؛ اما عمليات نظامی روسيه در منطقه کودوری گورژه ادامه دارد.

در همين حال، پاپ بنديکت شانزدهم رهبر کاتوليک های جهان که در برسانون به سر می برد، روز يکشنبه در مراسم نيايش در حضور جمع بزرگی از زائران، نگرانی خود را نسبت به وضعيت وخيم گرجستان ابزار داشت، و گفت اميدوارم طرفين درگيری بی درنگ دست از عمليات نظامی بردارند. رهبر کاتوليک های جهان از جامعهء بين المللی و کشورهای با نفوذ خواست تا تمامی تلاش خود را در راه ايجاد زمينهء حل صلح آميز اين بحران به کار گيرند.

XS
SM
MD
LG