لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

گرجستان ميگويد از مرکز اوسيتيای جنوبی بيرون رفته و روسيه آنجا را کنترل ميکند


گرجستان ميگويد به نيروهايش در منطقه جدائی طلب اوسيتيای جنوبی دستور آتش بس داده ، و به روسيه برای پايان بخشيدن به خصومت ها، مذاکراتی فوری پيشنهاد کرده است. خبرگزاری روسی اينترفاکس ميگويد سفارت روسيه در تفليس پيشنهاد را در نامه ای از مقامات گرجستان دريافت کرده است، اما همين خبرگزاری اظهارات منابعی را نقل ميکند که گفته اند توپخانه گرجستان به شليک به مواضع روسها ، به رغم آتش بس، ادامه ميدهد.

دستور آتش را امروز، يکشنبه، ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان در پی چهار روز نبردهائی شديد، و عقب نشينی نيروهايش از اوسيتيای جنوبی صادر کرد.

روسيه قريب ده هزار سرباز به گرجستان فرستاده است تا نگذارد تفليس مجددا اوسيتيای جنوبی را که هفتاد درصد از جمعيتش گذرنامه روسی دارند، تحت کنترل خود درآورد.

خبرگزاری اينترفاکس امروز، يکشنبه، گفت نيروی دريائی روسيه در آبهای ساحلی دريای سياه کشتی های جنگی مستقر ساخته است تا مانع از از ورود تسليحات و ديگر تجهيزات نظامی به گرجستان شود.

در همين حال مقامات در ناحيه جدائی طلب آبخازی گرجستان با اعلام بسيج عمومی و فراخواندن افراد ذخيره به تقويت مواضع خود، بخصوص در

Kodori Gorge پرداخته اند.

امروز يک مقام ارشد گرجستان گفت هواپيماهای جنگی روسيه يک فرودگاه نظامی را در حومه تفليس پايتخت گرجستان بمباران کرده اند. اين بمباران ادامه حملات روز شنبه به اوسيتيای جنوبی و آبخازی، منطقه جدائی طلب ديگر گرجستان بود.

ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه روز شنبه در شهر Vladikavkaz نزديک به مرز روسيه با گرجستان، گفت گرجستان عليه مردم خود مرتکب قتل عام شده است و بهمين جهت حق حکمرانی بر اوسيتيای جنوبی را از داده است.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد از تمامی طرفها خواسته است فورا به خضومت پايان دهند و به مذاکره بپردازند. آقای بان ميگويد وی از تلاش های بين المللی برای حل و فصل بحران استقبال می کند.

جنگ در منظقه روز جمعه، هنگامی شروع شد که گرجستان برای برقراری کنترل مجدد بر اوسيتيای جنوبی و پس گرفتن آنجا از جدائی طلبان ، به عملياتی تهاجمی دست زد، و روسيه با فرستادن تانک و سرباز واکنش نشان داد.

Eka Tkeshelashvili وزير امورخارجه گرجستان ميگويد جنگ صد و پنجاه نفر تلفات داشته است اما روسيه ميگويد دست کم هزار و پانصد نفر جان سپرده اند.

اوسيتيای جنوبی و آبخازی اوايل دهه نود اعلام استقلال و جدائی از گرجستان کردند، اما هر دو هنوز در تلاش برای کسب شناسائی بين المللی هستند. تفليس عهد کرده است هر دو منطقه را مجددا تحت کنترل خود درآورد.

XS
SM
MD
LG