لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

بوش حملات به گرجستان را تشديد خطرناک جنگ دانست


پرزيدنت بوش ميگويد جنگ ميان روسيه و گرجستان در اوسيتيای جنوبی تهديدی برای صلح در تمامی منطقه است، و هشدار داده است که بمباران های روسيه در خارج از اين منطقه جدائی طلب، به گفته وی ، موجبی برای تشديد خطرناک اين جنگ است .

پرزيدنت بوش که امروز، شنبه، در پکن، و در جريان حضور در مراسم المپيک با خبرنگاران صحبت ميکرد از روسيه خواست بمبارانها را متوقف کند، و گفت تمامت مرزی گرجستان بايد محترم شمرده شود.

يک سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش موضع آمريکا را امروز در گفتگوهائی با ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان و ديميتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه مورد تاکيد قرار داد.

پرزيدنت بوش روز جمعه در باره اين جنگ با ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه ، که او نيز در مراسم المپيک حضور داشت، تبادل نظر کرده بود.

آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان امنيت و همکاری اروپا روز جمعه اعلام کردند در تلاش برای برقراری آتش بس، نمايندگانی به گرجستان می فرستند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز قرار است امروز مجددا برای بحث و بررسی در باره اين بحران جلسه ای فوق العاده داشته باشد. اعضای اين شورا روز جمعه نيز در دومين جلسه فوق العاده خود نتوانستند در باره چگونگی مقابله با بحران به توافق برسند.

چين که ميزبان مسابقات المپيک است، خواستار متوقف ساختن جنگ شد و از روسيه و گرجستان خواست سعی کنند اختلافاتشان را از طريق گفتگو برطرف سازند.

کميته بين المللی المپيک از وقوع جنگ ابراز تاسف کرد و يک سخنگوی آن گفت خشونت با آرمان های المپيک مغاير است، و جهان نمی خواهد شاهد جنگ باشد.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد ميگويد هزاران نفر برای فرار از جنگ، از اوسيتيای جنوبی گريخته اند. به گزارش اين آژانس ، بسياری به ناحيه شمالی اوسيتيا-النيا در روسيه رفته اند و بعضی ديگر نيز به نقاط مختلف در گرجستان پناه برده اند.

XS
SM
MD
LG