لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

جنگ روسيه و گرجستان شدت گرفته است


هواپيماهای جنگی روسيه عليه هدفهای نظامی در گرجستان حملات جديدی انجام داده اند، و جنگ دو طرف در ناحيه جدائی طلب اوسيتيای جنوبی شدت گرفته است.

بخش عمده ای از عمليات جنگی امروز، شنبه، در اطراف شهر تسخينوالی، مرکز اوسيتيای جنوبی متمرکز بود، که نيروهای روسی و گرجی هردو مدعی کنترل بر آن هستند. اما به گفته شاهدان آنچه در اين شهر باقی مانده ويرانه ها و اجساد افتاده در خيابانهاست.

جنگ، امروز صبح زود و پس از آن شدت گرفت که ديمتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه سربازانی بيشتر به آن منطقه جدائی طلب فرستاد تا ضمن حفاظت از غير نظاميان، آتش بس اجرا کنند. مقامات روسيه ميگويند دست کم هزار و پانصد نفر در جنگ کشته و بيش از سی هزار نفر از آن گريخته اند.

در همين حال هواپيماهای جنگی روسيه برای جلوگيری از انتقال نيروهای گرجستان به اوسيتيای جنوبی ، هدفهائی نظامی را در شهر گوری در گرجستان ، که با مرز فاصله چندانی ندارد، بمباران کرده اند. بنا به گزارشها بعضی از بمب ها به خانه ها و آپارتمانهای مسکونی اصابت کرد و غيرنظاميان را به کشتن داد.

در اين ميان روسيه تائيد کرد که دو هواپيمايش سرنگون شده است. پيشتر يک سخنگوی وزارت کشور گرجستان از حملات هوائی روسيه به پايگاههای نظامی گرجستان در حومه تفليس، پايتخت، خبر داده بود. اين سخنگو همچنين گفت هواپيماهای جنگی روسيه شهر بندری پوتی در ساحل دريای سياه را بمباران کرده اند، که يک جايگاه عمده بارگيری نفت است.

هردو طرف، يکديگر را به تسويه حسابهای قومی متهم کرده اند.

جنگ پس از آن شروع شد که نيروهای گرجستان برای پس گرفتن کنترل بر اوستيای جنوبی از جدائی طلبان مورد حمايت روسيه وارد عمل شدند، و روسيه نيز با اعزام سرباز به آنجا واکنش نشان داد. روسيه ميگويد سربازانش به يک حمله تهاجمی گرجستان پاسخ دادند.

سفير گرجستان در سازمان ملل متحد جمعه شب به شورای امنيت اين سازمان گفت بمب افکن های روسيه به بخش هائی از آبخازی، يک منطقه ديگر جدائی طلب گرجستان نيز حمله کرده اند.

اوسيتيای جنوبی اوايل دهه نود اعلام استقلال و جدائی از گرجستان کرد، که سرآغاز جنگ و موجبی برای استقرار صلحبانان روسی در آنجا شد. گرجستان صلحبانان را به حمايت از جدائی طلبان متهم ساخته و عهد کرده است که اوستيای جنوبی را مجددا تحت کنترل دولت مرکزی درآورد.

XS
SM
MD
LG