لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

جان مک کین، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، در افتتاحیه بازی های المپیک شرکت نمی کند


سناتور جان مک کین،نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان (CNN) گفت با توجه به شرایط موجود در تبت به پکن نخواهد رفت، هر چند که خواهان روابط خوب با پکن است.

از سوی دیگر سناتور باراک اوباما، نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، از سفر موفق خود به خاورمیانه و اروپا به ایالات متحده بازگشته است، و گفت و گو ها بر سر این ست که نتایج به دست آمده از این سفر چگونه و به چه میزان بر راًی دهندگان آمریکایی تاًثیر خواهد گذاشت؟ درخشان ترین مرحله سفر سناتور اوباما سخنرانی وی در برلن، پایتخت آلمان، بود.

اما چرا برلن؟

تاکنون جان اف کندی ، رونالد ریگان و پس از آن باراک اوباما در لحظات تاریخی در برلن سخنرانی کرده اند.

آمریکا در لحظات تاریخی مهمی پس از پایان جنگ جهانی دوم و پس از ایجاد بلوک شرق با ارائه طرح مارشال، یک پل هوایی در دو سوی اقیانوس اطلس ایجاد کرد و سالها بعد در سال ۱۹۶۳ میلادی جان اف کندی در زمانی که دو برلن شرقی و غربی وجود داشت در برلن غربی و در میان جمعیت ۱۲۰هزار نفری گفت من خود را شهروند برلن می دانم.

۲۴ سال پس از کندی، رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا نیز در برابر دروازه براندنبرگ در دیواربرلن به میخائیل گورباچف، رییس جمهوری شوروی سابق، گفت آقای گورباچف این دیوار را خراب کنید.اکنون پس از ۲۱ سال، این بار نه رئیس جمهوری بلکه یک سناتور نامزد ریاست جمهوری آمریکا در برابر جمعیت ۲۰۰ هزار نفری می گوید دیوارها بین متحدان قدیمی در دو سوی اقیانوس اطلس نمی تواند پایدار بماند... و او باراک اوباماست. کسی که قلب مردم و به ویژه جوان ها را در برلن تصاحب کرده است.

با این همه در آمریکا نظر سنجی ها نتایج متفاوتی دارند. آخرین نظرسنجی مشترک مؤسسه یو اس ای تودی و موسسه گالوپ که در هفته گذشته صورت گرفت نشان می دهد سوال شوندگان در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه کسی می تواند وظائف فرماندهی کل قوا را بر عهده گیرد، در غالب موارد از جان مک کین نام برده اند .با این همه در نظر سنجی سراسری هنوز سناتور اوباما ۵ حدود درصد از سناتور جان مک کین پیشی دارد.

سناتور جان مک کین از این که سابقه مثبت و پربار وی در مسائل نظامی نزد راًی دهندگان آمریکائی بیشتر از سناتور اوباما مورد نظر است، بسیار راضی است. با این همه به درستی مشخص نیست که آیا این مسئله در انتخابات سراسری به نفع جان مک کین عمل خواهد کرد یا نه؟

در آنچه به عراق و خروج نیروهای آمریکا ازآن کشور ارتباط دارد، سناتور ماک کین می گوید که از طرح خروج این نیروها طی ۱۶ ماه پشتیبانی می کند، اما می افزاید این در صورتی است که فرماندهان نیروی زمینی از این طرح پشتیبانی کنند.

ماک کین همچنین می گوید در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رهبر القاعده را بازداشت کرده، و صرف نظر از آنکه چه مدت طول خواهد کشید، وی را به دست عدالت خواهد سپرد. سناتور اباما نیز اظهارات مشابهی در این باره دارد و گفته است اگر به عنوان رییس جمهوری آمریکا برگزیده شود، در صورت لزوم اسامه بن لادن را تا پاکستان نیز دنبال خواهد کرد.

ستاد انتخاباتی سناتور اوباما و سناتور مک کین روز دوشنبه هر اظهار نظری را در این باره که دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا در مسئله عراق با یکدیگر هم صدا شده اند، رد کردند.

سخنگوی سناتور جان مک کین گفت مک کین مایل است در حالی که ما امنیت به دست آمده در عراق را حفظ می کنیم، نیروهای خود را نیز درعراق کاهش دهیم. با انجام چنین کاری ما از جنگ جهانی سوم اجتناب می کنیم.

XS
SM
MD
LG